សម្ភាសន៍ពិសេស ពីអាជីវកម្មរ៉ែថ្មអារនៅកម្ពុជា ឆ្នាំ ២០២៤ រកចំណូលសួយសារបានប្រមាណ ៩០ លានដុល្លារ
វិស័យរ៉ែថ្មអារបានរួមចំណែកជាប្រភពចំណូលមិនមែនសារពើពន្ធ (សួយសារ) បានប្រមាណ ៩០ លានដុល្លារ ចូលក្នុងថវិកាជាតិនៅឆ្នាំ២០២៤ ខណៈធនធានដ៏មានសក្តានុពលរបស់កម្ពុជានេះ មានលទ្ធភាពពង្រីកទីផ្សារនាំចេញទៅក្រៅប្រទេសទាំងនៅតំបន់អាស៊ី និងតំបន់អឺរ៉ុបរួមរួមទាំងនៅទ្វីបអាមេរិក។
អ្នកស្រី ឡេង ដាវី អនុប្រធានសមាគមថ្មអារកម្ពុជាបានឲ្យដឹងថា ចំណូលសួយសារពីវិស័យរ៉ែថ្មអារនៅឆ្នាំ ២០២៤ កើនឡើងគុណជា ៤ បើធៀបឆ្នាំ២០២៣។
ខណៈដែលវិស័យរ៉ែថ្មអារបានរួមចំណែកសម្រាប់ទ្រទ្រង់ចំណូលថវិកាជាតិប្រមាណ ៩០ លានដុល្លារនៅឆ្នាំ ២០២៤ បើតាមអ្នកស្រី ឡេង ដាវី ថ្មអារដែលកែច្នៃរួចនៅកម្ពុជាប្រមាណ ៩០% ត្រូវបាននាំចេញទៅទីផ្សារអន្តរជាតិ ខណៈ ១០% ផ្គត់ផ្គង់ទីផ្សារក្នុងស្រុក។
បច្ចុប្បន្នមានក្រុមហ៊ុនធ្វើអាជីវកម្មរ៉ែថ្មអារនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាប្រមាណ ៦៨ ក្រុមហ៊ុន ស្ថិតនៅក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តចំនួន ១១ ក្នុងនោះមានដូចជា ក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង ព្រះវិហារ រតនៈគីរី ខេត្តកំពង់ស្ពឺ តាកែវ កំពត កំពង់ឆ្នាំង ពោធិសាត់ បាត់ដំបង និងសៀមរាប។
ខេត្តក្រចេះជាទីតាំងយុទ្ធសាស្រ្តនៃការធ្វើអាជីវកម្មរ៉ែថ្មអារ។ បើតាមសមាគមថ្មអារកម្ពុជា គ្រាន់តែខេត្តក្រចេះមួយមានក្រុមហ៊ុនធ្វើអាជីវកម្មរ៉ែថ្មអារជាង ៣០ រោងចក្រ ដែលធ្វើការកែច្នៃនាំចេញទៅក្រៅប្រទេស។
ពាក់ព័ន្ធអាជីវកម្មរ៉ែថ្មអារនេះ អ្នកស្រី ឡេង ដាវី បានផ្តល់បទសម្ភាសន៍ពិសេសដល់ក្រុមអ្នកសារព័ត៌មានកម្ពុជាជាង ២០ ស្ថាប័ន ខណៈកាលពីពេលថ្មីៗនេះបានចុះទស្សនកិច្ចសិក្សាស្វែងយល់ពីសក្ដានុពលនិងការអភិវឌ្ឍន៍ធនធានរ៉ែនៅស្រុកស្នួលខេត្តក្រចេះ៕