បញ្ចប់​យុទ្ធនាការ “ឆាំ្នផ្លាស់ប្ដូរប្រជាជននិង ប្រជាជន កម្ពុជា-ចិន ២០២៤» កម្ពុជា​-ចិន សម្រេច​​បាន​សមិទ្ធផល​អ្វី​ខ្លះ?
រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​និង​ចិន​បាន​ដាក់​ចេញ​យុទ្ធនាការ​ «ឆាំ្ននៃ​ការផ្លាស់ប្ដូរ​ប្រជាជន​និង​ប្រជាជន កម្ពុជា-​ចិន ២០២៤» ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ​វប្បធម៌ និង​ការ​រឹត​ចំណង​មិត្ត​ភាព​នៃ​ប្រជាជន​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ។
ការកំណត់យកឆ្នាំ២០២៤ ជា “ឆ្នាំនៃការផ្លាស់ប្តូរប្រជាជន​ និងប្រជាជនកម្ពុជា-ចិន” បានពង្រឹងចំណងមិត្តភាព និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ​ការបង្កើនទំនាក់ទំនងលើវិស័យទេសចរណ៍ និងពាណិជ្ជកម្ម និងការផ្លាស់ប្តូរវប្បធម៌គ្នាទៅវិញទៅមករវាងប្រជាជនកម្ពុជា​ចិន។
តាម​រយៈ​យុទ្ធនាការ «ឆ្នាំនៃការផ្លាស់ប្តូរប្រជាជននិងប្រជាជន កម្ពុជា-ចិន» ក៏​មាន​ការ​រៀបចំ​ព្រឹត្តិការណ៍​ធំ​ៗ​ជាច្រើន ដើម្បី​​​ផ្សព្វផ្សាយពីវប្បធម៌ ប្រពៃណី សក្តានុពលទេសចរណ៍ និងទំនាក់ទំនងរវាងប្រជាជន​ទាំងពីរ​ក្នុង​នោះ​មាន​ដូចជា «ព្រឹត្តិការណ៍​ពិព័រណ៍​វប្បធម៌​ទេសចរណ៍ និង​ការ​សម្ដែង​ក្បាច់គុនសាវ​លីញ និង​គុន​ល្បុក្កតោ​នៅអង្គរ (When Shaolin Meets Bokator At Angkor)», ពិព័រណ៍​ម្ហូបអាហារ កម្ពុជា-ចិន នៅ​ខេត្តសៀមរាប, វេទិកា​ទេសចរណ៍ និង​វប្បធម៌ព្រះពុទ្ធសាសនា កម្ពុជា-ចិន នៅខេត្ត​សៀមរាប និង​ព្រឹត្តិការណ៍​ពិព័រណ៍​ទេសចរណ៍​កម្ពុជា-ចិន។
ឆ្នាំ២០២៤ ដែល​ជាឆ្នាំផ្លាស់ប្តូប្រជាជន និងប្រជាជនកម្ពុជា​ចិន ក៏​ឃើញ​​មាន​កំណើន​​ភ្ញៀវទេសចរចិនមក​ទស្សនា​ប្រទេស​កម្ពុជាកើនឡើង​ខ្លាំង​បើធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣។
លោក Wang Wenbin ឯកអគ្គរដ្ឋទូតចិនប្រចាំកម្ពុជាបានគូស​បញ្ជាក់​ថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ ដែល​ជាឆ្នាំផ្លាស់ប្តូប្រជាជន និងប្រជាជន ភ្ញៀវទេសចរចិនជាង ៨៤០ ០០០នាក់ បានមកទស្សនាកម្ពុជាកើនឡើង ៥៥ ភាគរយ បើធៀបនឹងឆ្នាំ​២០២៣​។
លោក​ក៏​រំពឹង​ទុក​ដែរ​ថា នៅឆ្នាំ២០២៥ ភ្ញៀវទេសចរចិននឹងមកទស្សនាកម្ពុជាកាន់តែច្រើនជាងឆ្នាំ២០២៤។
រយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ផ្តើមចេញពី​គោល​​នយោបាយ​នៃ​ចំណងមិត្តភាព​ដែកថែប និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ត្បូង​ពេជ្រ​កម្ពុជា​-​ចិន ក្រោម​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ពី​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ក​ម្ពុ​ជា និង​ចិន​ បានបង្កើតកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​រួមទាំង​សម្រេច​បាន​សមិទ្ធផលផ្លែផ្កា​ជាច្រើន​ក្នុងនោះមានដូចជា​ការ​សាងសង់​អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបអង្គរ ដែល​បាន​សម្ពោធ​ដាក់​​ឲ្យដំណើរការ​កាលពីឆ្នាំ ២០២៣​ គម្រោងសាងសង់ផ្លូវល្បឿន​លឿនភ្នំពេញ-សៀមរាប- ប៉ោយប៉ែត មជ្ឈមណ្ឌលឱសថបុរាណចិន-កម្ពុជា និងសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច
កាលពី​ថ្ងៃទី ២៣ ដល់ថ្ងៃទី ២៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ លោក សុខ ចិន្តាសោភា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីក៏​បាន​ដឹកនាំប្រតិភូ​​​កម្ពុជា​ចូលរួម​ក្នុងពិធីបិទ «ឆ្នាំនៃការផ្លាស់ប្តូរប្រជាជននិងប្រជាជន កម្ពុជា-ចិន ២០២៤» ដែល​រៀប​ចំ​ឡើង​រយៈពេល ៣ ថ្ងៃ នៅទីក្រុង Zhengzhou ខេត្ត Henan ប្រទេសចិន។
ក្នុង​ពិធី​បិទ «ឆ្នាំនៃការផ្លាស់ប្តូរប្រជាជននិងប្រជាជន កម្ពុជា-ចិន» មាន​ការ​បង្ហាញ​ផ្ទាំង​ទស្សនីយភាព ការ​សម្ដែង​សិល្បៈ របាំ​ប្រពៃណី ការសម្ដែងសិល្បៈក្បាច់គុនសាវលីញ និង​ល្បុកតោ និងការប្រគុំតន្ត្រីនិង​សម្ដែង​រួមគ្នា ដោយសិល្បករ សិល្បការនី​នៃប្រទេស​ទាំងពីររាប់រយ​នាក់ ​អមដោយវីដេអូផ្សព្វផ្សាយ​គោលដៅ​ទេសចរណ៍កម្ពុជា​ផង​ដែរ៕