កំណែទម្រង់ការងារសភាទៅជាឌីជីថលអាចចេញនៅអំឡុងពេល៣ខែខាងមុខ
រដ្ឋសភាចាប់ផ្ដើមកែទម្រង់ទៅជាសភាឌីជីថល ដើម្បីលើកកម្ពស់ការងាររបស់អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន តំណាងរាស្ត្រធ្វើយ៉ាងណាផ្ដល់សេវាកម្មជូនប្រជាជនដែលជាម្ចាស់ឆ្នោតកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពថែមទៀត។ កំណែទម្រង់នេះអាចនឹងចេញរូបរាងនាពេលឆាប់ៗខាងមុខ។
អគ្គលេខាធិការរង និងជាអ្នកនាំពាក្យរដ្ឋសភាលោក កែវ ពិសិដ្ឋ បានប្រាប់កម្ពុជាថ្មីថាការរៀបចំកែទម្រង់ឌីជីថលថ្មីនេះអាចនឹងចាប់ផ្ដើមក្នុងអំឡុងពេល២ទៅ៣ខែខាងមុខទៀត។ លោកបានបញ្ជាក់ថាសភាឌីជីថលមានដូចជា ការពង្រឹងវត្តមាន ការប្រើប្រាស់ឌីជីថលក្នុងអង្គប្រជុំសភាដូចជា E-voting ព្រមទាំងពង្រឹងនូវការងាររបស់មន្ត្រីរដ្ឋបាលសភាតាមរយៈការពិនិត្យលើការវិភាគមុនងារដែលតម្រូវឱ្យមានការរាយការណ៍ពីការងារមន្ត្រីជាប្រចាំ។
លោកថា៖ «ទំនើបកម្មរបស់យើងគឺលើសពីដំណើរការបោះឆ្នោត(ក្នុងសភា)មួយមុខ ការបោះឆ្នោតគឺយើងធ្វើសម្រាប់ដំណើរការបោះឆ្នោតក្នុងសភា តែទំនើបកម្មសភារបស់យើងគឺធ្វើដល់ថ្នាក់អគ្គលេខាធិការដ្ឋានទៀតដើម្បីឱ្យអគ្គលេខាធិការដ្ឋានហ្នឹងបម្រើសេវាជូនអ្នកតំណាងរាស្ត្រឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពថែមទៀត»។
កាលពីថ្ងៃទី២០ ខែកុម្ភៈ លោក កែវ ពិសិដ្ឋ បានដឹកនាំក្រុមការងារ E-Parliament បានជួបពិភាក្សាជាមួយក្រុមហ៊ុន Blue Technology ដើម្បីពិនិត្យពីការធ្វើបទបង្ហាញរបស់ក្រុមហ៊ុនមួយនេះទាក់ទងនឹងការរៀបចំប្រព័ន្ធសភាឌីជីថល ហើយកាលពីថ្ងៃទី២៧ កន្លងទៅក៏បានដឹកនាំក្រុមការងារពន្លឿនការធ្វើកំណែទម្រង់គេហទំព័ររដ្ឋសភាផងដែរ។
នាយកប្រតិបត្តិអង្គការនិកហ្វិកលោក សំ គន្ធាមី យល់ថាការរៀបចំទៅជាសភាឌីជីថលជារឿងថ្មីមួយ ដែលគួរសាកល្បង។ លោកក៏បានជំរុញការចុះមូលដ្ឋានរបស់សមាជិកសភាឱ្យបានច្រើនដើម្បីឱ្យការធ្វើកំណែទម្រង់របស់សភាកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។
លោកថា៖ «ការអនុម័តច្បាប់ ចុះជួបពលរដ្ឋសួរសុខទុក្ខ ព្រមជាមួយនឹងការតាមដានសកម្មភាពរបស់រដ្ឋាភិបាលដែលជាភារកិច្ចរបស់សភា។ តែយើងសង្កេតឃើញទៅគឺពេលប្រជាពលរដ្ឋមានបញ្ហាមានវិបត្តិអីនៅតាមជនបទមិនសូវមានតំណាងរាស្ត្រគាត់ចូលទៅជួបសួរសុខទុក្ខឬយ៉ាងមិចទេជួយដោះស្រាយ ឬនាំពាក្យមករដ្ឋាភិបាលទេ»។
រដ្ឋសភាទើបតែបិទសម័យប្រជុំរបស់ខ្លួនកាលពីថ្ងៃទី១៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅ។ ក្នុងពេលវ៉ាកងនេះសមាជិករដ្ឋសភានឹងមានភារៈកិច្ចចុះទៅមូលដ្ឋានពួកគេជួបពលរដ្ឋរហូតដល់ពេលបើកសម័យប្រជុំលើកទី៤ នីតិកាលទី៧ តាមការចុះផ្សាយលើបណ្ដាញសង្គមរបស់រដ្ឋសភាកម្ពុជា សមាជិកសភាកម្ពុជាកំពុងបំពេញការងារជួបពលរដ្ឋតាមមូលដ្ឋានខ្លួនជាច្រើន ដែលត្រូវបានផ្សព្វផ្សាយជារៀងរាល់ថ្ងៃផងដែរ។
អ្នកនាំពាក្យរដ្ឋសភាលោក កែវ ពិសិដ្ឋ បានបញ្ជាក់ថាការងាររៀបចំសភាឌីជីថលនេះនឹងធ្វើឱ្យអគ្គលេខាធិការពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់ខ្លួនជួយដល់អ្នកតំណាងក្នុងកិច្ចការរបស់ខ្លួនដើម្បីជួប និងដោះស្រាយបញ្ហាពលរដ្ឋនៅថ្នាក់មូលដ្ឋានកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។
ការកែទម្រង់ទៅជាសភាឌីជីថលត្រូវបានដាក់ចេញដោយប្រធានសភា សម្ដេចសភាធិការធិបតី ឃួន សុដារី ក្នុងអំឡុងឆ្នាំ២០២៤ ដើម្បីឱ្យស្របតាមការរីកចម្រើនរបស់សង្គមជាតិ គោលនយោបាយរាជរដ្ឋាភិបាលនិងបច្ចេកវិទ្យា៕