ពលករខ្មែរកំពុងស្នាក់នៅ និងធ្វើការនៅបរទេស កើនឡើងជិត ១ លាន ៤ សែននាក់ ផ្ញើប្រាក់មកគ្រួសារជិត ៣ ពាន់លានដុល្លារ ក្នុង ១ ឆ្នាំ
គិត​ត្រឹម​ឆ្នាំ ​២០២៤ ​កម្ពុ​ជា មាន​ពលករ​កំ​ពុង​ស្នាក់នៅ​ និង​ធ្វើការ​នៅ​បរទេស​ជិត ​១​ លាន​ ៤​ សែន​នាក់​ ដោយបាន​ផ្ញើ​ប្រាក់​ត្រឡប់មក​ក្រុមគ្រួសារ​វិញ​ប្រមាណ​ជិត ​៣​ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ​ក្នុង​ ១ ​ឆ្នាំ​ បាន​ជួយ​លើកស្ទួយ​សេដ្ឋកិច្ច​គ្រួសារ​ និង​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ​កាន់តែ​ប្រសើរ។
ថ្លៃ​ង​បិទ “​សន្និបាត​បូកសរុប​លទ្ធផល​ការងារ​ឆ្នាំ​ ២០២៤ និង​លើក​ទិសដៅ​ការងារ​ឆ្នាំ​ ២០២៥ របស់​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ​កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃទី​ ២៨ ​កុម្ភៈ​ នៅ​វិទ្យាស្ថាន​ជាតិ​បណ្ដុះបណ្ដាល​បច្ចេកទេស លោក ហេង សួរ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ ឆ្នាំ ​២០២៤ ​ក្រសួង​ការងារ ​បាន​ស្វែងរក​ឱកាស​ការងារ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​បាន​ចំនួន ៤៤ ៨៦២​ នាក់ (​ស្រី ១៧ ២៧០​ នាក់​) និង​មាន​ពលករ​កម្ពុជា​បាន​មាតុភូមិ​និវត្តន៍​មក​មាតុប្រទេស​វិញ​ចំនួន ១៨ ៥៦១​ នាក់ (​ស្រី ៦ ៩៣៤ ​នាក់​) ដែល​ធ្វើឱ្យ​ពលករ​កម្ពុជា​ដែល​បាន​កំពុងស្នាក់នៅ និង​ធ្វើការ​នៅ​បរទេស បាន​កើនឡើង​ប្រមាណ​ពី ១,៣៥​ លាន​នាក់ នៅ​ឆ្នាំ ២០២៣ ដល់​ប្រមាណ ១,៣៨ ​លាន​នាក់ នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២៤ ដែល​ធ្វើឱ្យ​ប្រាក់​បញ្ញើ​ត្រឡប់មក​ប្រទេស​វិញ​បាន​កើន​ពី​ប្រមាណ ២,៩៤ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក ក្នុង​ឆ្នាំ ​២០២៣ ដល់​ប្រមាណ ២,៩៥ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២៤។
លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​ បាន​បន្ត​ថា បើ​បូករួម​ពី​ការចំណាយ​ដែល​ពលករ​បាន​ចាយ​ផ្ទាល់​ប្រមាណ ១ ៥០០ ដុល្លារ​អាមេរិក មានន័យថា​ឱកាស​ការងារ​ធ្វើ​នៅក្រៅ​ប្រទេស​បាន​ផ្តល់ប្រាក់​ចំណូល​ប្រមាណ ៥ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក ក្នុង​មួយឆ្នាំ ដែល​បាន​ចូលរួមចំណែក​យ៉ាងសំខាន់​ក្នុងការ​លើកកម្ពស់​ជីវ​ភាព​គ្រួសារ​របស់​ប្រជាជន ព្រមទាំង​ចូលរួមចំណែក​ក្នុងការ​លើកកម្ពស់​សុខ​ភាព និង​ការអប់រំ​របស់​សមាជិក​គ្រួសារ​ នៃ​ពលករ​ទេសន្តរប្រវេសន៍​កម្ពុជា។
លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​ បាន​បន្តថា​ ទន្ទឹមនឹងនេះ​ ក្រសួង​បាន​បន្ត​ពង្រឹង​ការគ្រប់គ្រង​ទេសន្តរប្រវេសន៍​ការងារ​ប្រកបដោយ​សុវត្ថិភាព គុណភាព និង​ប្រសិទ្ធភាព ព្រមទាំង​គាំទ្រ និង​ការពារ​សិទ្ធិ​ និង​ផល​ប្រយោជន៍ ក៏ដូចជា​សម្រាល​បន្ទុក​របស់​​ពលក​រ​កម្ពុជា​ដែល​ធ្វើការ​នៅ​បរទេស ដោយបាន​ចុះ​អនុស្សរណៈ​ជាមួយ​ធនាគារ​ចំនួន ៨ ក្រោម​សក្ខីភាព​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់ សម្ដេច​ធិបតី ដែល​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ការទទួលបាន​ប្រាក់កម្ចី​ផ្លូវការ​តាម​ការស្ម័គ្រចិត្ត និង​កាត់បន្ថយ​បន្ទុក​ចំណាយ​ការប្រាក់​របស់​ពលករ​ទេសន្តរប្រវេសន៍​ពី​អត្រា​កម្ចី ១៨% មក​ត្រឹម ៨,៥% ក្នុង​មួយឆ្នាំ ឬ ០,៧១% ក្នុង​មួយខែ ដើម្បីឱ្យ​ពលករ​មាន​ស្ថិរភាព​សេដ្ឋកិច្ច​គ្រួសារ និង​កាត់បន្ថយ​ភាព​តានតឹង​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ​ក្នុងចំណោម​ពលករ​ខ្មែរ​ដែល​កំពុងស្នាក់នៅ​និង​ធ្វើការ​នៅ​បរទេស​ជិត ​១ ​លាន​ ៤​ សែន​នាក់ ​ក្នុងនោះ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ​មាន​ចំនួន ១ ២៩២ ២៩៧​ នាក់ ​ស្រី ៥២១ ៨៦២​ នាក់​ ជា​មធ្យម​ទទួល​បាន​ប្រាក់ខែ ៤០០ ដុល្លារ ក្នុង ១ ខែ។ ក្រៅពីនេះ​ ធ្វើការ​នៅ​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី ទទួលបាន​ប្រាក់​ខែ ៣៤០ ដុល្លារ ប្រទេស​អា​រ៉ា​ប៊ី​សា​អូឌីត ទទួលបាន​ប្រាក់ខែ ៤០០ ដុល្លារ ប្រទេស​ជប៉ុន ទទួល​បាន​ប្រាក់ខែ ១ ៤០០ ដុល្លារ ប្រទេស​សិង្ហ​បុរី ទទួលបាន​ប្រាក់ខែ ៥០០ ដុល្លារ កូរ៉េខាងត្បូង ទទួលបាន​ប្រាក់ខែ ១ ៥០០ ដុល្លារ និង​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ហុងកុង ទទួលបាន​ប្រាក់ខែ ៥៩១ ដុល្លារ ក្នុង ១ ខែ​ ដោយ​ពលករ​ទាំងអស់ ទទួលបាន​នូវ​អត្ថប្រយោជន៍​ផ្សេងៗ​តាមច្បាប់ ​នៃ​ប្រទេស​ទទួល​នីមួយៗ រួមទាំង​ប្រាក់​ឈ្នួល និង​របប​សន្តិសុខ​សង្គម៕