វឌ្ឍនភាព នៃការស្ថាបនាមហាវិថី “ឈុន គង់ ក្នុងតំបន់អភិវឌ្ឍន៍ទីក្រុងរណប អ៉ឹង ស៊ីធី (ING City)
កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី ២៤ ខែ​មីនា ឆ្នាំ ២០២៥ ក្រុមហ៊ុន អាយ​អិន​ជី ហូល​ឌី​ង បាន​ចាប់ផ្ដើម​លើក​ធ្នឹម​ស្ពានបេតុង​អា​ម៉េ​រ​ទី ​២​ នៃ​គម្រោង​ស្ថាបនា​មហាវិថី ឈុន គង់ ប៉ែក​ខាងកើត​ នៃ​តំបន់​អភិវឌ្ឍន៍​ទីក្រុង​រណប អ៉ឹង ស៊ី​ធី (ING City) ដោយមាន​វត្តមាន ករុណា​សីលវិសុទ្ធិ អគ្គ​មហា​ឧ​បាសិកា​ពុទ្ធ​សាសនូបត្ថម្ភ​ក៏ ចាយ គង់ ជា​មាតា​បង្កើត​របស់ ឯកឧត្តម​អ្នកឧកញ៉ា អ៉ឹង ប៊ុន​ហ៊ូ​វ ប្រធាន​អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន អាយ​អិន​ជី ហូល​ឌី​ង និង​លោក​អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន អញ្ជើញ​ចុះ​ពិនិត្យ​ការដ្ឋាន​ដោយ​ផ្ទាល់។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា កាលពី​ខែធ្នូ ឆ្នាំ​ ២០២៤ កន្លងទៅ​ថ្មីៗ​ នេះ កំណាត់​មហាវិថី ឈុន គង់ ប៉ែក​ខាងលិច បានបញ្ចប់​ការសាងសង់​ស្ទើរ​ ១០០% ក្នុងនោះ​រួមមាន ការ​អ៊ុត​បេតុង​កៅស៊ូ ​AC ​ប្រវែង​ ២.០០០​ ម៉ែត្រ គូស​គំនូស​ចរាចរណ៍ ការ​ដំឡើង​អំពូល​ភ្លើង​បំភ្លឺ​ផ្លូវ និង​ការសាងសង់​ស្ពានបេតុង​អា​ម៉េ​រ​ទី ​១ និង​បានដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​សាធារណៈ​ដំណាក់កាល​ទី ១។ រីឯ​កំណាត់​មហាវិថី ឈុន គង់ ប៉ែក​ខាងកើត ក្រុមហ៊ុន អាយ​អិន​ជី ហូល​ឌី​ង បាននិងកំពុង​បន្ត​ការសាងសង់​ស្ពានបេតុង​អា​ម៉េ​រ​ទី ២ ដើម្បី​ត​ភ្ជាប់​កំណាត់​ប៉ែក​ខាងកើត និង​ឈានទៅ​ដំណាក់កាល​ចុងក្រោយ នៃ​ការសាងសង់ ដោយ​គ្រោង​នឹង​បញ្ចប់​ជា​ស្ថាពរ​នៅ​ក្នុង​ខែ​មិថុនា ឆ្នាំ ២០២៥។
សូមបញ្ជាក់ថា នៅលើ​មហាវិថី ឈុន គង់ នឹងត្រូវ​សាងសង់​ស្ពាន​បេតុង​អា​ម៉េ​រ​ឆ្លងកាត់​ចំនួន ២ កន្លែង ដែលមាន​បណ្ដោយ​ប្រវែង​ ៤០ ​ម៉ែត្រ ទទឹង​ ២០,៨៦​ ម៉ែត្រ ដោយ​ស្ពាន​ទី ​១ (​នា​ប៉ែក​ខាងលិច) ឆ្លងកាត់​ប្រឡាយ​រលួស ស្ថិតក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​សង្កាត់​ជើងឯក ខណ្ឌដង្កោ និង​ស្ពាន​ទី ២ (​នាប៉ែក​ខាងកើត​) ឆ្លងកាត់​ប្រឡាយ​ស្ទឹង​ជ្រៅ ស្ថិតក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​សង្កាត់​ចាក់អង្រែ​ក្រោម ខណ្ឌ​មានជ័យ។
គួរ​រំលឹក​ផង​ដែរ​ថា មហាវិថី ឈុន គង់ ត្រូវបាន​ប្រារព្ធ​ពិធីបើកការដ្ឋាន​ស្ថាបនា ក្រោម​អធិបតីភាព​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា កាលពី​ថ្ងៃទី ២៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ​២០២៣ កន្លងទៅ។ មហាវិថី ឈុន គង់ គឺជា​ផ្លូវ​មេ​ទី ៣ នៅក្នុង​ចំណោម​បណ្តាញ​ផ្លូវ​សរុប​ចំនួន ៦១​ ខ្សែ ក្នុង​តំបន់​អភិវឌ្ឍន៍​ទីក្រុង​រណប ING City ដែល​ទទួល​សិទ្ធិ​អភិវឌ្ឍន៍​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​ក្នុងស្រុក​ដ៏​ធំ​មួយ​ គឺ ក្រុមហ៊ុន អាយ​អិន​ជី ហូល​ឌី​ង របស់ ឯកឧត្តម​អ្នក​ឧកញ៉ា អ៉ឹង ប៊ុន​ហ៊ូ​វ។ ផ្លូវ​មេ​ចំនួន​ ២​ ខ្សែ​ទៀត រួមមាន ផ្លូវ​មេ​ទី​ ១ គឺ​ មហាវិថី សម្តេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន និង​ផ្លូវ​មេ​ទី​ ២ គឺ​មហាវិថី​អ្នកឧកញ៉ា​មហា​ភក្តី​សប្បុរិស​ភោ​គា​ធិបតី ហ៊ុន នាង។ មហាវិថី ឈុន គង់ ជា​មហាវិថី​មួយ​ខ្សែ​ស្ថិតនៅ​ចំ​កណ្ដាល​ទទឹង​នៃ​តំបន់​អភិវឌ្ឍន៍​ទីក្រុង​រណប ING City ត​ភ្ជាប់​ពី​ផ្លូវជាតិ​លេខ ២ ក្នុង​សង្កាត់​ចាក់អង្រែ​ក្រោម ឆ្ពោះទៅកាន់​ផ្លូវ​ជើងឯក​(​ផ្លូវ​លេខ ២១៧) មាន​ប្រវែង ៤.០០០​ ម៉ែត្រ គិត​ត្រឹម​ព្រំប្រទល់ ​នៃ​តំបន់​អភិវឌ្ឍន៍ និង​មាន​លំហ​ផ្លូវ​ប្រវែង ៥០ ម៉ែត្រ ក្នុងនោះ​ ទំហំ ២០ ម៉ែត្រ ជា​តួ​ផ្លូវ​សម្រាប់​យានជំនិះ និង​ចិញ្ចើម​ផ្លូវ​ទំហំ ១៥ ម៉ែត្រ​សងខាង។ មហាវិថី​មួយ​នេះ នឹង​ដើរ​តួនាទី​យ៉ាងសំខាន់​ជួយ​ដោះស្រាយ​ភាព​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍ សម្រួល​ដល់​ការ​ដឹកជញ្ជូន​ទំនិញ ពិសេស​ជួយ​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ចំណេញ​ទាំង​ពេលវេលា និង​ថវិកា​ជាច្រើន​។​ល​។
យោងតាម​ប្រសាសន៍ លោក អ៉ឹង ស៊ីវ​ខូវ អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន អាយ​អិន​ជី ហូល​ឌី​ង តាម​គម្រោងការ​ស្ថាបនា​មហាវិថី ឈុន គង់ នឹងត្រូវ​ចំណាយ​ថវិកា​សរុប​ជិត ២២ ​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក និង​បាន​ប្រើប្រាស់​ដី​សរុប​ប្រមាណ ២០ ហិកតា ដោយ​ក្នុង​នោះបាន​ប្រើប្រាស់​ដី​កម្មសិទ្ធិ​របស់​ក្រុមហ៊ុន អាយ​អិន​ជី ហូល​ឌី​ង ទំហំ​សរុប​ប្រមាណ ១៥ ហិតា។
លោក​បាន​បន្តទៀតថា ក្រុមហ៊ុន​បាន​យកចិត្តទុកដាក់​ខ្លាំង​លើ​គុណភាព​ផ្លូវ (​ស្របតាម​បទដ្ឋាន​របស់​ក្រសួង​សាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន​) ក្នុង​គោលបំណង​ នៃ​ការប្រើប្រាស់​បាន​យូរ​អង្វែង រាប់បញ្ចូល​ទាំង​ការ​ចាក់​បំពេញ​ដី​លើក​ជា​តួ​ផ្លូវ ដោយបាន​ប្រើប្រាស់​មាឌ​ដី​សរុប ១​ លាន ៣​ សែន ម៉ែត្រគូប ជា​ប្រភេទ​ដី​អំបិល និង​ការស្ថាបនា​គ្រឹះ​ដោយ​បាន​ប្រើប្រាស់​ល្បាយ​ថ្ម​មិច​ប្រមាណ ៨៥.១២០ ម៉ែត្រគូប ជាពិសេស​ការ​ក្រាល​កៅស៊ូ​បេតុង​កម្រាស់​ស្តង់ដារ ១០ សង់ទីម៉ែត្រ។ គិត​មកដល់​បច្ចុប្បន្ន​នេះ ក្រុមហ៊ុន​ បានបញ្ចប់​ទាំងស្រុង​លើ​ការចាក់​បំពេញ​ដី​លើក​ជា​តួ​មហាវិថី​ និង​ការងារ​គ្រឹះ​មហាវិថី​ផងដែរ ជាពិសេស​ការស្ថាបនា​មហា​វិថី និង​ស្ពាន​ប៉ែក​ខាងលិច ត្រូវបាន​បញ្ចប់​ស្ទើរ​ទាំងស្រុង និង​បានដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​បណ្ដោះអាសន្ន​ផងដែរ ដើម្បី​ជួយ​សម្រួល​ចរាចរណ៍​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ពី​មហាវិថី សម្ដេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន ទៅ​ផ្លូវ​ជើងឯក​(​ផ្លូវ​លេខ ២១៧)។
លោក អ៉ឹង ស៊ីវ​ខូវ បានលើកឡើង​ដោយ​សុទិដ្ឋិនិយម​ថា តំបន់​អភិវឌ្ឍន៍​ទីក្រុង​រណប ING City ស្ថិតនៅ​ភាគខាងត្បូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ ជា​តំបន់​ដែល​កំពុងមាន​ការ​អភិវឌ្ឍ​ខ្លាំង​បើ​ធៀប​នឹង​តំបន់​នានា​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​ទទួលបាន​នូវ​ការ​វិនិយោគ​យ៉ាង​គំហុក ក្លាយទៅជា​តំបន់​ នៃ​ចរន្ត​សេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម​ចម្រុះ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​យ៉ាង​រីកចម្រើន​គួរឱ្យកត់សម្គាល់ និង​ទាក់ទាញ​ខ្លាំង​បំផុត​សម្រាប់​ការវិនិយោគ​ទាំង​ក្រុមហ៊ុន​ក្នុងស្រុក​ និង​ក្រៅ​ស្រុក ដោយសារ​មាន​គម្រោង​ធំៗ​ ជាច្រើន កំពុងតែ​លេចចេញ​រូបរាង​ឡើងជា​បន្តបន្ទាប់​នៅតាម​បណ្ដោយ​មហាវិថី សម្ដេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន រួមមាន ផ្សារ​ទំនើប​តូចធំ ខុន​ដូរ គម្រោង​លំនៅដ្ឋាន សាលារៀន និង​អគារ​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាច្រើន ជាពិសេស​គឺ គម្រោង «​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​តេ​ជោ​» លំដាប់ថ្នាក់ 4F ដែល​នឹង​ទាក់ទាញ​អ្នកវិនិយោគ​កាន់តែខ្លាំង។
លោក​បានបញ្ជាក់​បន្ថែម​ថា តំបន់​អភិវឌ្ឍន៍​ទីក្រុង​រណប ING City អាច​លេចចេញ​ជា​រូបរាង​បាន ដោយសារ​ប្រទេសជាតិ​មាន​សន្តិភាព​ពេញលេញ និង​ការអភិវឌ្ឍ​លើ​គ្រប់​វិស័យ ក្រោម​ការដឹកនាំ​ប្រកបដោយ​ភាពឈ្លាសវៃ និង​ប៉ិនប្រសប់​បំផុត​របស់ របស់​សម្ដេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន ប្រធាន​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ជា​ស្ថាបនិក​សន្តិភាព និង សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ដែល​បាន​បន្ត​ថែរក្សា​សុខ​សន្តិភាព​ជូន​ប្រទេស​ជាតិ និង​បាន​បង្ក​នូវ​បរិយាកាស​ធុរកិច្ច​យ៉ាង​ល្អប្រសើរ​ជូន​ដល់​វិស័យ​ឯកជន ក្នុងការ​រួមចំណែក​កសាង និង​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យសេដ្ឋកិច្ច​-​សង្គម​កម្ពុជា។ ក្រុមហ៊ុន អាយ​អិន​ជី ហូល​ឌី​ង ប្ដេជ្ញា​ចិត្ត​ក្នុងការ​ចូលរួម​ជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ក្រោម​ទិស​ស្លោក «​មាន​ផ្លូវ មាន​ស្ពាន មាន​សង្ឃឹម​», ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល តែង​បាន​ចាត់ទុក​ផ្លូវ និង​ស្ពាន គឺជា​សរសៃឈាម​សេដ្ឋកិច្ច​យ៉ាង​សំខាន់​បំផុត ហើយក៏​ជា​កាតាលីករ​នៃ​ជីវភាព​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ៕