អគ្គនាយក ប.ស.ស ចុះទស្សនកិច្ចនៅមន្ទីរពេទ្យជាតិតេជោសន្ដិភាព ពិនិត្យលើរំហូរ នៃការផ្ដល់សេវាជូនសមាជិក ប.ស.ស
លោក ម៉េង ហុង ប្រតិភូ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ទទួលបន្ទុក​ជា​អគ្គនាយក ប.ស.ស នៃ​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ និង​លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត សួន សា​មិ​ត្ដ នាយក​មន្ទីរពេទ្យ​ជាតិ​តេ​ជោ​សន្ដិភាព កាលពី​ថ្ងៃទី ២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៥ បាន​អញ្ជើញ​ចុះ​ទស្សនកិច្ច​ដោយផ្ទាល់​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​ជាតិ​តេ​ជោ​សន្ដិភាព ដើម្បី​ពិនិត្យមើល​ស្ថានភាព និង​រំហូរ នៃ​ការផ្ដល់សេវា​ជូន​សមាជិក ប.ស.ស និង​សាធារណជន ព្រមទាំង​បាន​ជួប​សំណេះសំណាល និង​សួរសុខទុក្ខ​អ្នកជំងឺ គ្រួសារ​អ្នកជំងឺ ដែល​មក​ទទួល​សេវា​ផង​ដែរ។
ឆ្លៀត​ក្នុងឱកាស​នោះដែរ លោក​ប្រតិភូ​រាជរដ្ឋាភិបាល និង​លោកនាយក​មន្ទីរពេទ្យ ព្រមទាំង​ប្រតិភូ​ទាំងអស់ បាន​ជួបពិភាក្សា​ស្វែងយល់​អំពី​ចំណុច​ខ្វះខាត​រវាង​គ្នា​ដើម្បី​បំពេញបន្ថែម សំដៅ​ដល់​កិច្ច​សហការ​កាន់តែ​ជិតស្និទ្ធ ដើម្បី​ធានា​បាន​គុណភាព នៃ​ការផ្ដល់សេវា​ជូន​សមាជិក ប.ស.ស ប្រកប​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាព ឆាប់រហ័ស ច្បាស់លាស់ ជាមួយ​ក្រមសីលធម៌​វិជ្ជាជីវៈ។
ក្នុង​ដំណើរ​ចុះ​ទស្សនកិច្ច​នេះ លោក​ប្រតិភូ​រាជរដ្ឋាភិបាល បាន​សម្ដែង​ការ​កោតសរសើរ​ចំពោះ​ថ្នាក់​ដឹកនាំ និង​ក្រុមការងារ​ទាំងអស់ នៃ​មន្ទីរពេទ្យ ដែល​បាន​ខិតខំ​បម្រើ​សេវា​ប្រកបដោយ​ក្រមសីលធម៌​វិជ្ជាជីវៈ រួសរាយ​រាក់ទាក់ និង​ឥរិយាបថ​ទន់ភ្លន់ ដែល​ធ្វើឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស​សមាជិក ប.ស.ស ទទួលបាន​ភាពកក់ក្តៅ​នៅពេល​មក​ទទួល​សេវា​នៅទីនេះ បើទោះបីជា​ការផ្ដល់សេវា​មាន​ភាព​មមាញឹក​យ៉ាងណាក្ដី។
បច្ចុប្បន្ននេះ​ដោយសារ​មានការ​គាំទ្រ​ទៅលើ​ការប្រើប្រាស់ ប.ស.ស ពី​សំណាក់​ប្រជាពលរដ្ឋ បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ការផ្តល់សេវា​នៅ​ស្ទើរ​គ្រប់​មន្ទីរពេទ្យ​មាន​ភាព​យឺតយ៉ាវ ព្រោះតែ​ប្រជាពលរដ្ឋ​បាននាំគ្នា​ទៅប្រើ​សេវា​ច្រើន​លើសលប់ ​ហើយ​មាន​មន្ទីរពេទ្យ​ខ្លះ​មាន​សមាជិក ប.ស.ស ទៅ​ទទួល​សេវា​រាប់ពាន់នាក់​ក្នុង​ ១​ ថ្ងៃ ​ក៏មាន​ ដែល​ទាមទារ​ឱ្យ​ក្រសួង​ការងារ​ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ និង ប.ស.ស និង​មូលដ្ឋាន​សុខាភិបាល​ជា​ដៃគូ ប.ស.ស ត្រូវ​រួមគ្នា​រក​ដំណោះស្រាយ​ដើម្បី​ផ្តល់​សេវា​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ ពិសេស​សមាជិក ប.ស.ស ឱ្យ​បាន​ទាន់ពេលវេលា និង​ប្រកបដោយ​គុណភាព ​ខណៈ​គិត​ត្រឹម​ដើមឆ្នាំ ២០២៥ នេះ ប.ស.ស មាន​សមាជិក​កើនឡើង​ជិត​ ២ ​លាន ​៨​ សែន​នាក់​ នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស។
លោក​បណ្ឌិត ហេង សុផាន់​ណា​រិ​ទ្ធ អគ្គនាយករង ប.ស.ស បាន​មានប្រសាសន៍​ថា «​ទាក់ទិន​នឹង​ការ​កកស្ទះ​របស់​សមាជិក ប.ស.ស ទៅ​ទទួល​សេវា​នៅតាម​មន្ទីរពេទ្យ​ជា​ដៃគូ​នេះ តាម​យោបល់​ខ្ញុំ​គឺថា​នៅ​ពេលដែល​បងប្អូន​ជា​សមាជិក​ ប.ស.ស ទាំងអស់​ឈឺ​ ចូលទៅ​ប្រើប្រាស់​សេវា​នៅតាម​មូលដ្ឋាន​សុខាភិបាល​ជា​ដៃគូ។ ក្នុងករណី​បងប្អូន​មាន​ជំងឺ​ស្រាលៗ ​ដូចជា​ ជំងឺ​ផ្តាសាយ​តិចតួច ឬ​ឈឺក្បាល សូម​អញ្ជើញ​ទៅប្រើ​ប្រាស់​សេវា​នៅតាម​មន្ទីរពេទ្យ​ឯកជន​ ឬ​មណ្ឌល​សុខភាព ​ឬ​មន្ទីរពេទ្យ​កម្រិត ​១ និង​កម្រិត ​២ ​ជាដើម​ ដើម្បី​ទុក​លទ្ធភាព​ដល់​សមាជិក ​ប​.​ស​.​ស​.​ ផ្សេងទៀត​ដែលមាន​ជំងឺ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ ឬ​ជំងឺ​រ៉ាំរ៉ៃ សង្គ្រោះបន្ទាន់ ករណី​វះកាត់​បន្ទាន់​ទៅពិនិត្យ​ពិគ្រោះ​ និង​ព្យាបាល​នៅតាម​មន្ទីរពេទ្យ​ថ្នាក់​ជាតិ​»។
លោក​បណ្ឌិត ហេង សុផាន់​ណា​រិ​ទ្ធ បាន​បញ្ជាក់ថា ការអនុវត្ត​បែបនេះ​ វា​អាច​កាត់បន្ថយ​បាន​ច្រើន ប៉ុន្តែ​ក្នុងករណី​សមាជិក​ប​.​ស​.​ស​.​មាន​ជំងឺ​ស្រាលៗ​ នាំគ្នា​សម្រុក​ទៅ​ទទួល​សេវា​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​ថ្នាក់​ជាតិ​ទាំងអស់គ្នា​នោះ​ នឹង​បន្ត​ការ​កកស្ទះ​ហើយ។
លោក​បណ្ឌិត ហេង សុផាន់​ណា​រិ​ទ្ធ បាន​បន្ថែមថា បច្ចុប្បន្ន​ ប​.​ស​.​ស​. មាន​មូលដ្ឋាន​សុខាភិបាល ដែល​ជា​ដៃគូ​ជាមួយ ប​.​ស​.​ស​. ចំនួន ១,៥៩៥ មូលដ្ឋាន ក្នុង​នោះ ​វិស័យ​ឯកជន ចំនួន ១៦៣ មូលដ្ឋាន៕