អគ្គនាយក ប.ស.ស ចុះទស្សនកិច្ចនៅមន្ទីរពេទ្យជាតិតេជោសន្ដិភាព ពិនិត្យលើរំហូរ នៃការផ្ដល់សេវាជូនសមាជិក ប.ស.ស
លោក ម៉េង ហុង ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយក ប.ស.ស នៃក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ និងលោកវេជ្ជបណ្ឌិត សួន សាមិត្ដ នាយកមន្ទីរពេទ្យជាតិតេជោសន្ដិភាព កាលពីថ្ងៃទី ២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៥ បានអញ្ជើញចុះទស្សនកិច្ចដោយផ្ទាល់នៅមន្ទីរពេទ្យជាតិតេជោសន្ដិភាព ដើម្បីពិនិត្យមើលស្ថានភាព និងរំហូរ នៃការផ្ដល់សេវាជូនសមាជិក ប.ស.ស និងសាធារណជន ព្រមទាំងបានជួបសំណេះសំណាល និងសួរសុខទុក្ខអ្នកជំងឺ គ្រួសារអ្នកជំងឺ ដែលមកទទួលសេវាផងដែរ។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនោះដែរ លោកប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាល និងលោកនាយកមន្ទីរពេទ្យ ព្រមទាំងប្រតិភូទាំងអស់ បានជួបពិភាក្សាស្វែងយល់អំពីចំណុចខ្វះខាតរវាងគ្នាដើម្បីបំពេញបន្ថែម សំដៅដល់កិច្ចសហការកាន់តែជិតស្និទ្ធ ដើម្បីធានាបានគុណភាព នៃការផ្ដល់សេវាជូនសមាជិក ប.ស.ស ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ឆាប់រហ័ស ច្បាស់លាស់ ជាមួយក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ។
ក្នុងដំណើរចុះទស្សនកិច្ចនេះ លោកប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាល បានសម្ដែងការកោតសរសើរចំពោះថ្នាក់ដឹកនាំ និងក្រុមការងារទាំងអស់ នៃមន្ទីរពេទ្យ ដែលបានខិតខំបម្រើសេវាប្រកបដោយក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ រួសរាយរាក់ទាក់ និងឥរិយាបថទន់ភ្លន់ ដែលធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសសមាជិក ប.ស.ស ទទួលបានភាពកក់ក្តៅនៅពេលមកទទួលសេវានៅទីនេះ បើទោះបីជាការផ្ដល់សេវាមានភាពមមាញឹកយ៉ាងណាក្ដី។
បច្ចុប្បន្ននេះដោយសារមានការគាំទ្រទៅលើការប្រើប្រាស់ ប.ស.ស ពីសំណាក់ប្រជាពលរដ្ឋ បានធ្វើឱ្យការផ្តល់សេវានៅស្ទើរគ្រប់មន្ទីរពេទ្យមានភាពយឺតយ៉ាវ ព្រោះតែប្រជាពលរដ្ឋបាននាំគ្នាទៅប្រើសេវាច្រើនលើសលប់ ហើយមានមន្ទីរពេទ្យខ្លះមានសមាជិក ប.ស.ស ទៅទទួលសេវារាប់ពាន់នាក់ក្នុង ១ ថ្ងៃ ក៏មាន ដែលទាមទារឱ្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និង ប.ស.ស និងមូលដ្ឋានសុខាភិបាលជាដៃគូ ប.ស.ស ត្រូវរួមគ្នារកដំណោះស្រាយដើម្បីផ្តល់សេវាជូនប្រជាពលរដ្ឋ ពិសេសសមាជិក ប.ស.ស ឱ្យបានទាន់ពេលវេលា និងប្រកបដោយគុណភាព ខណៈគិតត្រឹមដើមឆ្នាំ ២០២៥ នេះ ប.ស.ស មានសមាជិកកើនឡើងជិត ២ លាន ៨ សែននាក់ នៅទូទាំងប្រទេស។
លោកបណ្ឌិត ហេង សុផាន់ណារិទ្ធ អគ្គនាយករង ប.ស.ស បានមានប្រសាសន៍ថា «ទាក់ទិននឹងការកកស្ទះរបស់សមាជិក ប.ស.ស ទៅទទួលសេវានៅតាមមន្ទីរពេទ្យជាដៃគូនេះ តាមយោបល់ខ្ញុំគឺថានៅពេលដែលបងប្អូនជាសមាជិក ប.ស.ស ទាំងអស់ឈឺ ចូលទៅប្រើប្រាស់សេវានៅតាមមូលដ្ឋានសុខាភិបាលជាដៃគូ។ ក្នុងករណីបងប្អូនមានជំងឺស្រាលៗ ដូចជា ជំងឺផ្តាសាយតិចតួច ឬឈឺក្បាល សូមអញ្ជើញទៅប្រើប្រាស់សេវានៅតាមមន្ទីរពេទ្យឯកជន ឬមណ្ឌលសុខភាព ឬមន្ទីរពេទ្យកម្រិត ១ និងកម្រិត ២ ជាដើម ដើម្បីទុកលទ្ធភាពដល់សមាជិក ប.ស.ស. ផ្សេងទៀតដែលមានជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ ឬជំងឺរ៉ាំរ៉ៃ សង្គ្រោះបន្ទាន់ ករណីវះកាត់បន្ទាន់ទៅពិនិត្យពិគ្រោះ និងព្យាបាលនៅតាមមន្ទីរពេទ្យថ្នាក់ជាតិ»។
លោកបណ្ឌិត ហេង សុផាន់ណារិទ្ធ បានបញ្ជាក់ថា ការអនុវត្តបែបនេះ វាអាចកាត់បន្ថយបានច្រើន ប៉ុន្តែក្នុងករណីសមាជិកប.ស.ស.មានជំងឺស្រាលៗ នាំគ្នាសម្រុកទៅទទួលសេវានៅមន្ទីរពេទ្យថ្នាក់ជាតិទាំងអស់គ្នានោះ នឹងបន្តការកកស្ទះហើយ។
លោកបណ្ឌិត ហេង សុផាន់ណារិទ្ធ បានបន្ថែមថា បច្ចុប្បន្ន ប.ស.ស. មានមូលដ្ឋានសុខាភិបាល ដែលជាដៃគូជាមួយ ប.ស.ស. ចំនួន ១,៥៩៥ មូលដ្ឋាន ក្នុងនោះ វិស័យឯកជន ចំនួន ១៦៣ មូលដ្ឋាន៕