អ្នកជំនាញប្រាប់មូលហេតុ ពីក្រោយប្រាក់រៀលខ្មែរស្ទុះងើបឡើងធៀបប្រាក់ដុល្លារ?
ប្រាក់រៀលខ្មែរបានស្ទុះងើបតម្លៃ បើធៀបប្រាក់ដុល្លារនៅមួយរយៈចុងក្រោយនេះ។ តាមអត្រាប្តូរប្រាក់ពីធនាគារជាតិគិតត្រឹមព្រឹកថ្ងៃទី ២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៥ គឺមួយដុល្លារដូរបាន ៤ ០០៣ រៀល។
ការហក់ឡើងតម្លៃប្រាក់រៀល នាំឲ្យមានការចាប់អារម្មណ៍ពីមជ្ឍដ្ឋានពលរដ្ឋទូទៅ។ មន្រ្តីសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជាក៏បានពន្យល់ពីមូលហេតុនៃការស្ទុះងើបតម្លៃប្រាក់រៀលខ្មែរ ខណៈអ្នកជំនាញមើលឃើញថាការស្ទុះងើបឡើងតម្លៃប្រាក់រៀលនៅពេលនេះ មិនគួរឲ្យព្រួយបារម្ភនោះទេ។
លោក រ័ត្ន សោភ័ណ ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជាបានកត់សម្គាល់ថា បើតាមការអង្កេតរបស់លោក ប្រាក់រៀលខ្មែរច្រើនហក់ឡើងតម្លៃក្នុងពេលវេលាជាក់លាក់មួយចំនួន ជាពិសេសអំឡុងពេលថ្ងៃបុណ្យទាន។
ថ្លែងចូលរួមក្នុងកិច្ចពិភាក្សាជាមួយអ្នកសារព័ត៌មាន និងអ្នកជំនាញក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុស្តីអំពី «ការចូលរួមផ្សព្វផ្សាយចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ និងប្រើប្រាស់ឥណទានប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ» រៀបចំដោយ CBC រួមជាមួយក្លឹបអ្នកកាសែតកម្ពុជានៅព្រឹកមិញនេះ លោក រ័ត្ន សោភ័ណ បានបញ្ជាក់ថា ស្ថានភាពពេលនេះក៏មិនខុសគ្នាដែរ។ ការហក់ឡើងតម្លៃប្រាក់រៀលខ្មែរ ដោយសារមានតម្រូវការច្រើន ខណៈក្រុមហ៊ុនជាច្រើនត្រូវការប្រាក់រៀលដើម្បីបង់ពន្ធលើប្រាក់ចំណេញ។ ទីពីរជិតចូលឆ្នាំថ្មី តម្រូវការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀលកើនខ្ពស់ និងមួយទៀតក៏ពាក់ព័ន្ធដល់រដូវកាលប្រមូលផលកសិកម្មរបស់កសិករផងដែរ។
បើតាមលោក រ័ត្ន សោភ័ណ និយាយពីទិដ្ឋភាពរួមនៃអត្រាប្តូរប្រាក់រៀលខ្មែរ មានស្ថិរភាពថ្លៃល្អ។ បើធៀបបណ្ដាប្រទេសមួយចំនួននៅក្នុងតំបន់ នៅពេលប្រាក់ដុល្លារឡើងថ្លៃនាំឲ្យកើនអតិផរណា ហើយអត្រាប្តូរប្រាក់គ្មានលំនឹងក៏នាំឲ្យប៉ះពាល់ដល់ការចំណាយប្រចាំថ្ងៃរបស់ពលរដ្ឋដូចជាការឡើងថ្លៃទំនិញជាដើម។
ជាមួយគ្នានេះ លោក រ័ត្ន សោភ័ណ បញ្ជាក់បន្ថែមថា បើក្រឡេកមើលអត្រាប្តូរប្រាក់រៀល នៅរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយគឺមានស្ថិរភាពក្នុងអត្រាត្រឹម ៤ ០០០ រៀល ធៀបប្រាក់ដុល្លារ។ ការប្រែប្រួលអត្រាប្រាក់រៀលនៅពេលនេះ មិនបង្កផលប៉ះពាល់ច្រើននោះទេ ដោយសារការប្រែប្រួលនេះតិចមែនទែន។
ផ្ទុយទៅវិញ បើប្រាក់ដុល្លារឡើងថ្លៃ ជះប៉ះពាល់ត្រឡប់ទៅវិញ។ មូលហេតុដោយសារជិត ៩០% នៃចរាចរណ៍សេដ្ឋកិច្ចប្រទេសកម្ពុជាប្រើប្រាស់លុយដុល្លារ។ នៅពេលលុយដុល្លារកើនតម្លៃ នឹងរុញឲ្យទំនិញនាំចេញឡើងថ្លៃ ហើយទេសចរមកលេងក៏រងផលប៉ះពាល់ ដោយសារការចំណាយច្រើនជាងមុន។
លោកលើកឧទាហរណ៍ប្រទេសជប៉ុន មានកំណើនទេសចរទៅលេងច្រើននៅឆ្នាំនេះ ហើយបើតាមការស្រាវស្រាវគឺដោយសារតម្លៃលុយយេនចុះថោក។
លោក រ័ត្ន សោភ័ណ ទាញចំណាប់អារម្មណ៍បន្ថែមយ៉ាងដូច្នេះថា ការប្រែប្រួលអត្រាប្រាក់រៀលនៅពេលនេះ ជាសញ្ញាណធម្មតាមិនជាខុសប្រក្រតី សូមកុំព្រួយបារម្ភ៕