អ្នក​ជំនាញ​ប្រាប់មូលហេតុ​ ​​​ពីក្រោយ​ប្រាក់​រៀលខ្មែរ​ស្ទុះ​ងើប​ឡើង​ធៀប​ប្រាក់ដុល្លារ?
ប្រាក់រៀល​ខ្មែរ​បាន​ស្ទុះ​ងើប​​តម្លៃ បើ​ធៀបប្រាក់​ដុល្លារនៅ​​មួយ​រយៈ​​ចុងក្រោយ​នេះ។ តាម​អត្រា​ប្តូរ​ប្រាក់​ពី​ធនាគារ​ជាតិ​គិត​ត្រឹម​​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​ ២៦ ខែ​មីនា ឆ្នាំ ២០២៥ គឺ​មួយ​ដុល្លារ​ដូរ​បាន ៤ ០០៣ រៀល
ការហក់ឡើង​​តម្លៃ​ប្រាក់​រៀល​ នាំ​ឲ្យ​មានការ​ចាប់​អារម្មណ៍​ពីមជ្ឍដ្ឋាន​​ពលរដ្ឋ​ទូទៅ។ មន្រ្តី​សមាគមធនាគារ​នៅ​​កម្ពុជា​ក៏​បាន​ពន្យល់​ពី​មូលហេតុ​នៃការ​ស្ទុះងើប​តម្លៃ​​ប្រាក់​រៀលខ្មែរ​ ខណៈ​អ្នកជំនាញ​មើលឃើញ​ថា​ការ​​ស្ទុះ​ងើប​ឡើងតម្លៃ​ប្រាក់រៀល​នៅពេលនេះ​​ មិន​គួរ​ឲ្យ​ព្រួយ​បារម្ភ​នោះ​ទេ។
លោក រ័ត្ន សោភ័ណ ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា​បាន​កត់សម្គាល់​ថា បើ​តាម​ការ​អង្កេត​របស់​លោក ប្រាក់​រៀល​ខ្មែរ​ច្រើន​ហក់ឡើង​តម្លៃ​​ក្នុង​ពេល​វេលាជាក់លាក់​​មួយ​ចំនួន ជាពិសេស​អំឡុង​ពេល​ថ្ងៃ​បុណ្យ​ទាន​។
ថ្លែងចូលរួមក្នុង​កិច្ចពិភាក្សាជាមួយអ្នកសារព័ត៌មាន និងអ្នកជំនាញក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុស្តីអំពី «ការចូលរួមផ្សព្វផ្សាយចំណេះដឹង​​ហិរញ្ញវត្ថុ និងប្រើប្រាស់ឥណទានប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ» រៀបចំដោយ CBC រួមជាមួយក្លឹបអ្នកកាសែត​​កម្ពុជា​នៅ​ព្រឹកមិញនេះ លោក​ រ័ត្ន សោភ័ណ ​បាន​បញ្ជាក់ថា ស្ថានភាព​ពេលនេះក៏​​មិន​ខុស​គ្នា​ដែរ។ ការហក់ឡើង​តម្លៃ​ប្រាក់​រៀលខ្មែរ ដោយសារ​មាន​តម្រូវការ​ច្រើន​ ខណៈ​​ក្រុមហ៊ុន​ជាច្រើន​ត្រូវ​ការ​​ប្រាក់​រៀលដើម្បី​បង់​ពន្ធ​លើ​ប្រាក់​ចំណេញ​។ ទី​ពីរ​ជិត​ចូល​ឆ្នាំថ្មី​ តម្រូវការ​ប្រើប្រាស់​ប្រាក់រៀល​​​​កើនខ្ពស់​ និង​មួយ​ទៀត​ក៏​ពាក់ព័ន្ធ​ដល់​រដូវ​កាល​ប្រមូល​ផល​កសិកម្ម​របស់​កសិករ​ផង​ដែរ​។
បើតាមលោក រ័ត្ន សោភ័ណ និយាយ​ពី​ទិដ្ឋភាព​រួម​នៃ​អត្រា​ប្តូរ​ប្រាក់​រៀលខ្មែរ ​មាន​ស្ថិរភាពថ្លៃ​​ល្អ។ បើ​ធៀប​បណ្ដា​ប្រទេស​មួយ​ចំនួន​នៅ​ក្នុង​តំបន់ នៅ​ពេល​ប្រាក់​ដុល្លារ​​​​​ឡើង​ថ្លៃនាំ​ឲ្យ​កើន​អតិផរណា ហើយ​អត្រា​ប្តូរ​ប្រាក់​គ្មាន​លំនឹង​ក៏​នាំ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់ការ​ចំណាយ​ប្រចាំ​ថ្ងៃរបស់ពលរដ្ឋ​ដូចជា​ការ​ឡើង​ថ្លៃ​ទំនិញ​ជាដើម។
ជាមួយគ្នានេះ លោក រ័ត្ន សោភ័ណ បញ្ជាក់បន្ថែមថា បើ​ក្រឡេក​មើល​អត្រា​ប្តូរ​ប្រាក់រៀល នៅ​​រយៈ​ពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ចុងក្រោយ​​គឺ​មាន​ស្ថិរភាព​ក្នុង​អត្រាត្រឹម​ ៤ ០០០ រៀល ធៀប​ប្រាក់ដុល្លារ​។ ការ​ប្រែប្រួល​អត្រា​ប្រាក់​រៀល​នៅ​ពេល​នេះ​ ​មិន​បង្ក​ផល​ប៉ះពាល់​ច្រើន​នោះ​ទេ​ ដោយសារ​ការប្រែប្រួល​​នេះ​តិច​មែនទែន។
ផ្ទុយ​ទៅវិញ បើ​ប្រាក់​ដុល្លារ​ឡើង​ថ្លៃ​ ជះ​ប៉ះពាល់ត្រឡប់​​ទៅ​វិញ។ មូលហេតុ​​ដោយសារ​ជិត ៩០% នៃ​ចរាចរណ៍​សេដ្ឋកិច្ច​ប្រទេស​កម្ពុជា​ប្រើប្រាស់​លុយ​ដុល្លារ​។ នៅ​ពេល​លុយ​ដុល្លារ​កើន​តម្លៃ​ នឹង​រុញ​ឲ្យ​ទំនិញ​នាំ​ចេញ​ឡើង​ថ្លៃ ហើយ​ទេសចរ​មក​លេង​ក៏​រងផល​ប៉ះពាល់​​ ដោយសារ​ការ​ចំណាយ​ច្រើន​ជាង​មុន។
លោក​លើក​ឧទាហរណ៍​ប្រទេស​ជប៉ុន មាន​កំណើន​ទេសចរ​ទៅលេង​ច្រើន​នៅ​ឆ្នាំ​នេះ ហើយ​បើ​តាម​ការ​ស្រាវស្រាវ​គឺ​ដោយសារ​តម្លៃ​លុយ​យេន​ចុះ​ថោក​។
​លោក រ័ត្ន សោភ័ណ ទាញ​ចំណាប់អារម្មណ៍បន្ថែម​យ៉ាងដូច្នេះ​ថា ការ​ប្រែប្រួល​អត្រាប្រាក់រៀលនៅ​ពេល​នេះ​ ជា​សញ្ញាណ​​ធម្មតា​មិន​ជា​ខុស​ប្រក្រតី ​សូម​កុំ​ព្រួយ​បារម្ភ​