មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ អំពាវនាវកម្មករ-និយោជិត បង្កើនការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ពេលធ្វើដំណើរ ដើម្បីចៀសវាងគ្រោះថ្នាក់ជាយថាហេតុ
លោក​ឧត្ដមសេនីយ៍​ឯក ចេវ ហាក់ អគ្គ​ស្នងការ​រង​នគរបាល​ជាតិ បាន​ធ្វើការ​អំពាវនាវ​ដល់​កម្មករ-និយោជិត​ទាំងអស់ មេត្តា​បង្កើន​ការប្រុងប្រយ័ត្ន​ឱ្យបាន​ខ្ពស់​ក្នុងការ​ធ្វើដំណើរ ទាំង​អ្នកធ្វើដំណើរ​ដោយ​ម៉ូតូ និង​ទាំង​អ្នកធ្វើដំណើរ​ដោយ​រថយន្ត​ដឹក​កម្មករ-និយោជិត ត្រូវ​គោរព​ច្បាប់​ស្ដីពី​ចរាចរណ៍​ផ្លូវគោក ដើម្បី​ចៀសវាង​ករណី​គ្រោះថ្នាក់​ជាយថាហេតុ។
ក្នុង​ពិធី​ផ្សព្វផ្សាយ“​ច្បាប់​ស្តីពី​ចរាចរណ៍​ផ្លូវគោក សុវត្ថិភាព​ក្នុងការ​ធ្វើដំណើរ និង​សុវត្ថិភាព​ក្នុងការ​ដឹកជញ្ជូន ជូន​អ្នកបើកបរ​យានយន្ត​ដឹក​កម្មករ និង​កម្មករ-និយោជិត​” នៅ​រោងចក្រ JSD TEXTILE (CAMBODIA) CO., LTD. កាលពី​ថ្ងៃទី​ ២៧​ មីនា​ នៅ​ខេត្ត​តាកែវ លោក​ឧត្ដមសេនីយ៍​ឯក ចេវ ហាក់ បាន​ក្រើនរំលឹក​ទៅកាន់​អ្នកបើកបរ​រថយន្ត​ដឹក​កម្មករ-និយោជិត​ទាំងអស់ ត្រូវ​មាន​ស្មារតី​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​ខ្ពស់ និង​យកចិត្តទុកដាក់​រាល់ពេល​បើកបរ​ផង​ដែរ។
ចំណែក លោក ទុយ សុភ័ក្រ អភិបាលរង នៃ​គណៈ​អភិបាល​ខេត្ត​តាកែវ ក៏បាន​ក្រើនរំលឹក​ដល់​អ្នក​បើកបរ​យានយន្ត​ទាំងអស់ ត្រូវមាន​ក្រមសីលធម៌​លើ​ការបើកបរ​លើ​ដងផ្លូវ និង​ត្រូវ​ចូលរួម​គោរព​ច្បាប់​ចរាចរណ៍​ទាំងអស់​គ្នា ព្រមទាំង​ថ្លែងអំណរគុណ​ដល់ ប​.​ស​.​ស និង​អង្គភាព​ពាក់ព័ន្ធ​នានា ដែល​បាន​សហការ​រៀបចំ​កម្មវិធី​នេះ​ឡើង​ដើម្បី​ឱ្យ​កម្មករ-និយោជិត​ទាំងអស់​គ្នា​បាន​យល់ដឹង​បន្ថែម​លើ​ច្បាប់​ចរាចរណ៍​ទាំងអស់​គ្នា។
លោក​បណ្ឌិត ហេង សុផាន់ណារិទ្ធ អគ្គនាយករង ប​.​ស​.​ស និង​ជា​ប្រធាន​ក្រុមការងារ​សុវត្ថិភាព​ចរាចរណ៍​ផ្លូវគោក​សម្រាប់​គាំពារ​កម្មករ-និយោជិត (​ស​.​ផ​.​ក​) បានបញ្ជាក់​ថា បេឡា​ជាតិ​សន្តិសុខ​សង្គម (​ប​.​ស​.​ស) នៃ​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ នឹង​ជំរុញ​ការផ្លាស់ប្តូរ​រថយន្ត​ដឹក​ទំនិញ​ដែល​កែច្នៃ​ដឹក​កម្មករ-និយោជិត​ពេលបច្ចុប្បន្ន​ទៅជា​រថយន្ត​ដឹក​អ្នកដំណើរ​សម្រាប់​ដឹក​កម្មករ-និយោជិត យ៉ាងយូរ​ត្រឹម​ឆ្នាំ​ ២០២៧ ក្នុង​គោលបំណង​ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​អត្រា​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​ផ្លូវគោក​របស់​កម្មករ-និយោជិត ស្របតាម​អនុសាសន៍​ណែនាំ​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា។
លោក​បណ្ឌិត​អគ្គនាយករង ប​.​ស​.​ស បាន​បន្តទៀតថា ដើម្បី​អនុវត្ត​ការងារ​ឱ្យមាន​ប្រសិទ្ធភាព ប​.​ស​.​ស បានកំណត់​សកម្មភាព​ផ្សព្វផ្សាយ​ស្តីពី​សុវត្ថិភាព​ចរាចរណ៍​ពេលធ្វើ​ដំណើរ និង​លក្ខខណ្ឌ​អនាម័យ សុវត្ថិភាព​ការងារ លក្ខខណ្ឌ​ការងារ អត្ថប្រយោជន៍​របប​សន្តិសុខ​សង្គម និង​ការគ្រប់គ្រង​ហិរញ្ញវត្ថុ។
ឆ្លៀត​ក្នុងឱកាស​នោះ លោក​បណ្ឌិត​អគ្គនាយករង ប​.​ស​.​ស បាន​កោតសរសើរ និង​វាយតម្លៃ​ខ្ពស់​ចំពោះ​គ្រប់​ស្ថាប័ន អង្គភាព​ពាក់ព័ន្ធ​នានា ដែល​តែងតែ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ចូលរួម​គ្រប់​សកម្មភាព​ប្រកប​ដោយ​ស្មារតី​ទទួលខុសត្រូវ​ខ្ពស់ និង​បាន​អំពាវនាវ​ដល់​ម្ចាស់​សហគ្រាស គ្រឹះស្ថាន ក្រុមហ៊ុន រោងចក្រ​នានា ប្រកាស​បង់​ភាគទាន​មក ប​.​ស​.​ស ឱ្យ​គ្រប់ៗ គ្នា ដើម្បីឱ្យ​កម្មករ-និយោជិត​ទទួលបាន​អត្ថប្រយោជន៍ និង​ការប្រើប្រាស់​សេវា​នៅតាម​មន្ទីរពេទ្យ​ដែល​ជា​ដៃគូ ប​.​ស​.​ស ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ៕