ខេត្ត​កំពង់ចាម​ជា​ខេត្តដំបូងគេ​ បញ្ចប់ការងារវាស់វែងដីធ្លី​ជូនពលរដ្ឋ
ខេត្ត​កំពង់ចាម​ត្រូវ​បានប្រកាស​ជា​ខេត្ត​ដំបូង​គេ ​ដែល​បាន​បិទ​បញ្ចប់​ការវាស់វែង​ដីធ្លី​មាន​លក្ខណៈ​ជា​ប្រព័ន្ធក្នុង​ចំណោមរាជធានី​​ខេត្ត​ទាំង ២៥។
ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​ក៏​ចាត់​ទុក​ការ​បិទ​បញ្ចប់​ការ​វាស់វែង និង​ចុះ​បញ្ជីដីធ្លី​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​ផ្តើម​បិទ​បញ្ចប់​​នៅ​ខេត្តកំពង់ចាមជា​ការ​បើក​ទំព័រប្រវត្តិសាស្រ្ត​​ថ្មី ក្រោយ​កម្ពុជា​មាន​សុខ​សន្តិភាព​និង​ឯកភាព​ទឹកដី​​តែមួយ​ក្នុង​រយៈពេល ៥០០ ឆ្នាំ​។
ថ្លែង​ពី​វេទិកាក្នុងពិធីប្រកាស​ខេត្ត​កំពង់ចាម បញ្ចប់​ការវាស់វែង​ដីធ្លីមាន​លក្ខណៈជាប្រព័ន្ធ និង​ចែកបណ្ណកម្មសិទ្ធិដីធ្លីជូនប្រជាពលរដ្ឋ កាលពី​ថ្ងៃទី ២១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២៤ សម្តេច​ធិបតី​ ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី​កម្ពុជា បាន​គូស​បញ្ជាក់​ថា តាមរយៈយុទ្ធនាការ​ចុះ​បញ្ជី​ដីធ្លី​បង្ហើយ​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស នឹង​បម្រើ​ឧត្តមប្រយោជន៍​ដល់​ប្រជាជនតជំនាន់។
សម្តេច​បាន​ចាត់ទុកលទ្ធផលដែលសម្រេចបានលើការវាស់វែងដីជូនប្រជាពលរដ្ឋ គឺជាព្រឹត្តិការណ៍ប្រវត្តិសាស្ដ្ររបស់កម្ពុជា ដែលនឹងបិទ​​បញ្ចប់​វិវាទ​ដីធ្លី​ទាំងឡាយ ព្រម​ទាំង​បង្កើតបរិយាកាសគ្មានវិវាទ​សម្រាប់សង្គមជាតិ ដែល​​ជា​ឫស​កែវ​​នៃ​សុខ​សន្តិភាព។
ទូទាំងខេត្តកំពង់ចាម​មានក្បាលដី​ដែល​​ត្រូវ​​វាស់វែង​មាន​ប្រមាណ ៩២៤ ៤២១ ហើយ​រដ្ឋបាលខេត្តបានបញ្ចប់ជាស្ថាពរនូវការ​ចុះបញ្ជីដីធ្លីលក្ខណៈ​ជាប្រព័ន្ធ​ទាំង ១០ ក្រុង-ស្រុក កាលពីថ្ងៃទី ១៥ ឧសភា ឆ្នាំ២០២៤
រដ្ឋាភិបាល​បាន​ប្រើប្រាស់​កម្លាំងសរុប រួមទាំង​បង្កើនថវិកា​ចំនួន ​១០០ លានដុល្លារ ដើម្បី​អនុវត្ត​កិច្ចការងារ​វាស់វែង​ និង​ចេញប្លង់កម្មសិទ្ធិដីធ្លីដល់ពល​រដ្ឋនៅទូទាំងប្រទេស។
បើតាម​​របាយការណ៍​របស់​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់​បាន​បង្ហាញ​ថា គិតត្រឹមថ្ងៃទី ៨ ខែ​មករា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រសួង​បាន​វាស់វែង​ដីធ្លី​ជូនប្រជាពលរដ្ឋ​បាន​ចំនួន ១២ ២១១ ២៥៩ ក្បាលដី ក្នុង​នោះ​ចេញ​បណ្ណ​បាន​ចំនួន ៨ ០៣១ ២១៧ បណ្ណ