ផ្លូវ​ក្រវាត់​ព្រំដែន​ខេត្ត​រតនគិរី​ ឈូស​ទៅ​ដល់​បង្គោល​ព្រំដែន​លេខ ៩ កំពុង​បន្ត​ទៅ​កន្ទុយ​នាគ
បើ​តាម​ការ​គូសបញ្ជាក់​ពី​លោក ញ៉ែម សំអឿន អភិបាល​នៃ​គណៈ​អភិបាល​ខេត្ត​រតនគិរី​បាន​ឲ្យ​កម្ពុជា​ថ្មី​ដឹង​ថា ដំណើរការ​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​ក្រវាត់​ព្រំដែន​ក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​ខេត្ត​រតនគិរី​ កំពុង​ស្ថាបនា​​ឆ្ពោះ​ទៅ​តំបន់​កន្ទុយ​នាគ (បង្គោល​ព្រំដែន​លេខ ០ ព្រំប្រទល់ ៣ ប្រទេស​ (កម្ពុជា ឡាវ វៀតណាម) ខណៈ​កង​វិស្វកម្ម​បាន​ឈូស​ឆាយ​ទៅ​ដល់​បង្គោល​ព្រំដែន​លេខ ៩។
លោក ញ៉ែម សំអឿន បាន​ថ្លែង​ថា ផ្លូវ​ក្រវាត់​ព្រំដែន​ដែល​កង​វិស្វកម្ម​កំពុង​ស្ថាបនា​មាន​គម្លាត​ត្រឹមតែ​ ៨ ម៉ែត្រ​ពី​បង្គោល​ព្រំដែន​ប៉ុណ្ណោះ។
កន្លង​ទៅ​កង​វិស្វកម្ម​បាន​សាងសង់​ផ្លូវ​ក្រវាត់​ព្រំដែន​ក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​ខេត្ត​រតនគិរី​បាន​ប្រវែង​ជាង ៨៩ គីឡូម៉ែត្រ​ ចេ​ញ​​ពី​ច្រក​ទ្វារ​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​អូរយ៉ាដា ​ក្រាលដោយ​​ក្រួស​ក្រហមប៉ុន្តែ​​បាន​រង​ការ​ខូចខាត​ដោយសារ​ទឹកភ្លៀង និង​គ្រោះ​ធម្មជាតិ។
លោក ញ៉ែម សំអឿន បានអះអាង​ថា ដោយ​អនុវត្ត​តាម​បទ​បញ្ជា​​ពី​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល កង​វិស្វកម្ម​បាន​​ជួសជុល​ផ្លូវ​ដែល​រង​ការ​ខូចខាត និង​​បាន​សាងសង់បន្ត​​​បាន​ប្រវែង​ជាង ៣០ គីឡូម៉ែត្រ​គឺ​​ទៅ​ដល់​បង្គោល​ព្រំដែន​លេខ ៩ ឆ្ពោះ​ទៅ​តំបន់​កន្ទុយ​នាគ។
ដំណើរការ​​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​ក្រវាត់ព្រំដែន​ទៅ​តំបន់​កន្ទុយ​នាគជួបបញ្ហាប្រឈម​ ដោយសារ​ភូមិសាស្រ្ត​​ផ្លូវ​ត្រូវ​សាង​សង់ ត្រូវ​ចោះជ្រៀក​​តាម​ចង្កេះ​ភ្នំ​ និង​មាន​ជ្រោះ​ជ្រៅ។ ប៉ុន្តែ​កង​វិស្វកម្ម​នៅ​តែ​បន្ត​ពុះពារ ​ដើម្បី​សម្រេច​តាម​ផែនការ​របស់​ថ្នាក់ដឹកនាំ ដើម្បី​កសាង​ផ្លូវ​ក្រវាត់​ព្រំដែន​ដែល​មាន​ភាព​រឹងមាំ ជា​របង​ការពារ​ជាតិ​មាតុភូមិ។
សម្ដេច​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី​បាន​គូស​បញ្ជាក់​ថា ការ​សាងសង់​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្តោត​លើ​ផ្លូវ​ថ្នល់​ជា​កិច្ច​ការ​​ដ៏​សំខាន់​ ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​តាម​បណ្ដោយ​ព្រំដែន និង​ធ្វើ​ឱ្យ​បន្ទាត់​ព្រំដែន​កម្ពុជា​កាន់​តែ​រឹងមាំ និង​មាន​ភាព​ច្បាស់លាស់។
ថ្លែង​បង្ហាញ​អំពី​សមិទ្ធផល​រយៈពេល ១ ឆ្នាំ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​នីតិកាល​ទី ៧ កាលពី​យប់​ថ្ងៃ​ទី ២២ ខែ​សីហា ឆ្នាំ​២០២៤ សម្តេចធិបតី​បាន​​បញ្ជាក់​ថា ​ទោះ​បី​ត្រូវ​ចំណាយ​យ៉ាងណា​ក៏ដោយ​ បេសកកម្ម​ស្ថាបនា​ផ្លូវក្រវាត់ព្រំដែន​ត្រូវតែ​​សម្រេច​ឲ្យ​បាន។ ទៅ​ថ្ងៃ​អនាគត សម្តេច​​មានបំណង​ចង់​ឲ្យ​កូនខ្មែរ​អាច​​ធ្វើ​ដំណើរ​ឡើង​ទៅ​តំបន់​កន្ទុយ​នាគ​តាម​ទឹកដី​ខ្មែរ ដែល​នេះ​ជា​មហិច្ឆតា សម្រាប់​បម្រើជា​ឧត្តម​ប្រយោជន៍​​បន្ត​ដល់កូនចៅ​ជំនាន់ក្រោយ។
ដោយ​ប្រើប្រាស់​ថវិកាមូលនិធិកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធតាមព្រំដែន ​ផ្លូវក្រវាត់ព្រំដែនដែលត្រូវស្ថាបនា​ក្នុង​ភូមិសាស្រ្ត​ខេត្ត​រតនគិរីមាន​ប្រវែង​សរុប​​ជាង ១០២ គីឡូម៉ែត្រ​។ ក្នុង​នោះ​ការស្ថាបនាផ្លូវ​ខ្សែ​ក្រវាត់​ទី ១ ចាប់​ពី​បង្គោល​ព្រំដែន​លេខ ១៣/១ ដល់​បង្គោល​លេខ ០ ចំណុច​ប្រសព្វ ៣ ប្រទេស​ (កម្ពុជា ឡាវ វៀតណាម) ដោយ​ឆ្លង​កាត់​ស្រុក​អណ្តូង​មាស និង​ស្រុក​តាវែង​មាន​ប្រវែង ៩៧ គីឡូម៉ែត្រ និង​ផ្លូវ​ខ្សែ​ក្រវាត់​ទី ២ ​មាន​ប្រវែង ៥ គីឡូម៉ែត្រ ស្ថាបនា​ចាប់ពីផ្លូវ​បំបែក​​ស្រុក​អណ្តូង​មាស​ដល់​បង្គោល​ព្រំដែន​លេខ ១៩ ៕