អ្នកនាំពាក្យ ៖ គិតត្រឹមម៉ោងនេះពុំទាន់មានព័ត៌មានថាពលករខ្មែររងគ្រោះ ដោយគ្រោះរញ្ជួយដីនៅថៃនៅឡើយទេ
លោក កត្តា អ៊​ន រដ្ឋលេខាធិការ​ និង​ជា​អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​ការងារ​ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ បាន​មានប្រសាសន៍​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី ​២៩ ​មីនា ​នេះ​ថា ​គិត​ត្រឹម​ម៉ោង​នេះ​ ពុំទាន់​មាន​ព័ត៌មាន​ថា មាន​ពលករ​ខ្មែរ​រងគ្រោះ​ដោយ​គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី​នៅ​ថៃ​នៅឡើយ​ទេ។ ចំណែក​ស្ថានទូត​កម្ពុជា និង​អនុព័ន្ធ​ការងារ​អម​ស្ថានទូត​កម្ពុជា​ប្រចាំ​ប្រទេស​ថៃ កំពុង​តាមដាន​នៅ​ទីកន្លែង​កើតហេតុ​យ៉ាង​យកចិត្តទុកដាក់​ជាទីបំផុត។
ការ​រញ្ជួយ​ដី​កម្រិត ៧,៧​ រ៉ិ​ច​ទ័​រ បាន​វាយប្រហារ​ចំ​កណ្តាល​ប្រទេស​មី​យ៉ាន់​ម៉ា កាលពី​ថ្ងៃទី ​២៨​ខែ​មីនា​ ឆ្នាំ​ ២០២៥ ដែល​បណ្តាល​ឲ្យ​មានការ​បាត់បង់​អាយុជីវិត​មនុស្ស​យ៉ាងច្រើន និង​ការបំផ្លិចបំផ្លាញ​ដ៏​សម្បើម។ ក្រៅតែពី​មី​យ៉ាន់​ម៉ា គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី​ដ៏​ធំ​មិន​ធ្លាប់​មាន​នេះ ក៏​បណ្តាល​ឲ្យ​មាន​ផលប៉ះពាល់​នៅក្នុង​ចំណោម​បណ្ដា​ប្រទេស​អាស៊ីអាគ្នេយ៍​ជាច្រើន​ផងដែរ ដូចជា ថៃ ចិន វៀតណាម ឡាវ និង​បង់​ក្លា​ដែ​ស​។ ត្រឹម​ព្រឹក​ថ្ងៃ​សៅរ៍​នេះ តួលេខ​អ្នកស្លាប់​បាន​លោត​ឡើងដល់​ ៦៩៤ ​នាក់ និង​របួស ​១ ៦៧០​ នាក់​ នៅ​មី​យ៉ាន់​ម៉ា​។ ចំណែក​នៅ​ប្រទេស​ថៃ ​គិត​ត្រឹម​ម៉ោង ​៥ ​ល្ងាច​ ថ្ងៃទី​ ២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៥ សមត្ថកិច្ច​ថៃ ​បាន​រកឃើញ​ជនរងគ្រោះ​ក្នុង​ហេតុការណ៍​រញ្ជួយ​ដី​នៅ​ទីក្រុង​បាងកក​ប្រទេស​ថៃ ​ចំនួន​ ៥០​ នាក់ ស្លាប់ ​៣ ​នាក់ ​ហើយ​ប្រតិបត្តិការ​ជួយសង្គ្រោះ​កំពុង​បន្ត។
នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី ២៩ ខែ​មីនា ឆ្នាំ ២០២៥ នេះ លោក ហេង សួរ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះ​បណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បាន​បន្ត​ដឹកនាំ​ប្រជុំ​ក្រុមការងារ​ចំពោះ​កិច្ច​ នៃ​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ដើម្បី​តាមដាន និង​ដោះស្រាយ​ផល​ប៉ះពាល់​ដែល​អាច​កើតមានឡើង​ដោយ​គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី​ក្នុង​ទីក្រុង​បាងកក និង​ខេត្ត​មួយចំនួន​ក្នុងប្រទេស​ថៃ កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃទី​ ២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៥។
ក្រុមការងារ​ចំពោះ​កិច្ច​ នៃ​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ កំពុង​បន្ត​ប្រមូល​ព័ត៌មាន​ពី​អនុព័ន្ធ​ការងារ​ប្រចាំ​ប្រទេស​ថៃ ស្ថាន​ឯកអគ្គរាជទូត​កម្ពុជា​ប្រចាំ​ប្រទេស​ថៃ អគ្គនាយកដ្ឋាន​ការងារ អាជ្ញាធរ​មាន​សមត្ថកិច្ច​ថៃ ទីភ្នាក់ងារ​ជ្រើសរើស​ឯកជន និង​បញ្ជូន​ពលករ​ទៅ​ធ្វើ​ការ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ សហគមន៍​ខ្មែរ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ ដើម្បី​បន្ត​តាមដាន​ព័ត៌មាន វាយតម្លៃ​ស្ថានការណ៍ និង​ត្រៀម​អន្តរាគមន៍ ដោះស្រាយ ឲ្យ​បាន​ទាន់ពេលវេលា និង​ផ្តល់​ការ​គាំពារ​ជូន​បងប្អូន​ពលករ​ខ្មែរ​នៅក្នុង​ប្រទេស​ថៃ។
ក្រុមការងារ​អនុព័ន្ធ​ការងារ​ប្រចាំ​ប្រទេស​ថៃ កំពុង​បន្ត​ចុះ​តាមដាន​ដោយ​ផ្ទាល់​នៅ​ទីតាំង​រលំ​អគារ នៅ​ក្នុង​ទីក្រុង​បាងកក ប្រទេស​ថៃ។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា គិត​ត្រឹម​ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ ២០២៤ មាន​ពលករ​ខ្មែរ​ដែល​កំពុង​ស្នាក់នៅ និង​ធ្វើការ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ​ចំនួន ១ ២៩២ ២៩៧ នាក់ ស្រី ៥២១ ៨៦២ នាក់​ ដោយ​ពួកគាត់​ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​តាម​បណ្តា​រោងចក្រ និង​ក្រុមហ៊ុន​នានា​ដូចជា​ តាម​រោងចក្រ​ចំណី​អាហារ ​ផ្នែក​ឧស្សាហកម្ម​ ក្រុមហ៊ុន​សំណង់ សេវាកម្ម និង​កសិកម្ម​ ដោយ​ជា​មធ្យម​ទទួល​បាន​ប្រាក់ខែ ៤០០ ដុល្លារ ក្នុង ១ ខែ និង​បាន​ផ្ញើ​ថវិកា​មក​ក្រុម​គ្រួសារ​វិញ​ប្រមាណ​ជាង ​២​ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ក្នុង​ ១ ​ឆ្នាំ​ បាន​ចូលរួម​លើកស្ទួយ​សេដ្ឋកិច្ច​គ្រួសារ ក៏​ដូចជា​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​កាន់តែ​រីកចម្រើន៕