​ផ្លូវ​ថ្មើរជើងសប្ដាហ៍នេះ មានរបាំត្រឡោក និង ល្ខោនយីកេ
ភ្នំពេញ ៖ សម្រាប់សប្តាហ៍ទី៤ នៃខែមីនាឆ្នាំ២០២៥ ពោលគឺនៅរាត្រីថ្ងៃសៅរ៍ទី៣០មីនា វេលាម៉ោង៧ ផ្លូវថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ មាន​របាំត្រឡោក ( របាំប្រពៃណី) ហើយ​សម្រាប់​ថ្ងៃអាទិត្យវិញ នៅវេលាម៉ោង ៧ ដូច​គ្នា​នេះ​ដែរ រដ្ឋបាល​រាជធានីភ្នំពេញនឹងរៀបចំឱ្យមានទស្សនីយភាពល្ខោនយីកេ លេងកំសាន្តផងដែរ ដើម្បី​ឱ្យ​បង​ប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ និង ភ្ញៀវទេសចរ​បរទេស បាន​ទស្សនា​យល់​ដឹង​កាន់​តែ​ច្បាស់​ពី របាំ​ប្រពៃណី​របស់​ដូនតាខ្មែរ​យើង។
នេះ​បើ​តាម​ការបញ្ជាក់​ឱ្យ​ដឹង​ពី លោក​ស្រីដោ សម្ផស្ស នាយិកា​រង​រដ្ឋបាល និង ជា​អ្នក​នាំពាក្យ​សាលា​រាជធានីភ្នំពេញ។
គួរ​រំលឹក​ថា កាលពីសប្តាហ៍ទី៣ ក្រោម​ការ​រៀបចំ​របស់ស្ថានទូតសាធារណរដ្ឋឥណ្ឌា ផ្លូវថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បានបង្កើត​ឱ្យ​មាន​ទិវាបុណ្យអាហារ ក្រោម​កិច្ច​សហ​ប្រតិបត្តិការ​ទន្លេមេគង្គ-គង្គា Mekong Ganga Cooperation Food Festival 2025) ដែល​មាន​ស្តង់​លក់​អាហារ​របស់​ប្រទេស​ជាប់​ទន្លេមេគង្គ ចំនួន៥ប្រទេស ដែលមានដូចជាប្រទេសកម្ពុជា ឥណ្ឌា ថៃ មីយ៉ាន់ម៉ា ឡាវ វៀតណាម ចំនួន ១៨ ស្តង់ ដែលបានធ្វើឱ្យផ្លូវថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ មាន​កំណើន​មនុស្ស​ទៅ​ដើរ​លេងកំសាន្ត និង ទស្សនា​រាប់ម៉ឺន​ខុសប្លែកពីសប្តាហ៍មុនៗ។
តាម​ការ​ចង្អុលបង្ហាញពីលោក ឃួង ស្រេង អភិបាលនៃគណៈអភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ ផ្លូវថ្មើរជើង (Walk Street) តែង​បាន​រៀប​ចំ​ឱ្យ​មាន​ការ​សម្តែង​តន្ត្រី​បុរាណ, មហោរី និងរបាំប្រពៃណី, រាំវង់, សៀករហ័សកម្ម, ចាបុីសហគមន៏, បណ្ណាល័យចល័ត។ល។ ពោល​គឺ​ពី​មួយសប្តាហ៍ទៅមួយសប្តាហ៍ (Walk Street) តែងមានការផ្លាស់ប្តូររបាំប្រពៃណីជានិច្ច ជា​មួយគ្នា​នេះ​ការ​លក់​ដូរ​ម្ហូប​អាហារក៏មានការផ្លាស់ប្តូន៨ងកើនឡើងផងដែរ។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា ផ្លូវថ្មើរជើង (Walk Street) ត្រូវ​បាន​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរ​ការ​សាកល្បង​២ថ្ងៃ ក្នុង​១​សប្ដាហ៍​គឺ​ថ្ងៃ​សៅនិងថ្ងៃអាទិត្យចាប់ពីម៉ោង៦ល្ងាចដល់ម៉ោង១១យប់ នៅ​តាម​បណ្តោយ​តីរវិថី​ព្រះស៊ីសុវត្ថិ ចាប់​ពី​វិថី​បក្សី​ចាំ​ក្រុង (ផ្លូវលេខ៩៤) រហូតដល់មុខព្រះបរមរាជវាំង៕