ពលរដ្ឋភូមិឃ្មួញ ខណ្ឌសែនសុខ កំពុងរៀបចំតុបតែងភូមិស្វាគមន៍សង្ក្រាន្តឆ្នាំថ្មី
កៀក​ថ្ងៃ​បុណ្យ​ចូល​ឆ្នាំ​ថ្មី ខិត​ជិត​មក​ដល់ ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ភូមិ​ឃ្មួញ សង្កាត់​ឃ្មួញ ខណ្ឌ​សែន​សុខ រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​និង​កំពុង​រៀបចំ លម្អ ដើម្បី​ត្រៀម​ស្វាគមន៍​ទទួល​ចូល​ឆ្នាំ​ថ្មី ប្រពៃណី​ជាតិ​ខ្មែរ និង​សង្ក្រាន្ត​ប្រចាំ​ភូមិ​ផង​ដែរ។
ប្រកប​ដោយ​ស្នាមញញឹម យុវជន វិឆ្ឆិកា ដែល​កំពុង​រៀបចំ តុបតែង ចង​គោម ទង់​បុណ្យ បាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា នេះ​ជា​ឆ្នាំ​ទី ២ ​ដែល​ភូមិ​ឃ្មួញ បាន​រៀបចំ​កម្មវិធី​សង្ក្រាន្ត​លក្ខណៈ​ធំ​បែបនេះ ហើយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ភូមិ​នេះ​សហការ​គ្នា​ចំណាយ​ថវិកា​ផ្ទាល់ខ្លួន ដើម្បី​រៀបចំ​តុបតែង​លម្អ​តាម​ផ្លូវ​ក្នុង​ភូមិ​សម្រាប់​បុណ្យ​ចូល​ឆ្នាំ​ថ្មី ប្រពៃណី​ជាតិ​ខ្មែរ ដែល​ខិត​ជិត​ឈាន​មក​ដល់​នា​ពេល​ខាង​មុខ​នេះ ក៏ដូចជា​កម្មវិធី​សង្ក្រាន្ត​ប្រចាំ​ភូមិ​ឃ្មួញ​ផង​ដែរ។
ដោយឡែក​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​ភូមិ​ឃ្មួញ ក៏បាន​លើក​ឡើង​ដែរ​ថា មិន​ខុស​គ្នា​ទៅ​នឹង​តំបន់​ផ្សេងៗ ទេ សម្រាប់​នៅ​ភូមិ​ឃ្មួញ​នេះ បាន​រៀបចំ​ប្រារព្ធ​ពិធី​ទៅ​តាម​ប្រពៃណី​ជាតិ​ខ្មែរ ដោយ​ពេល​ព្រឹក ពលរដ្ឋ​ក្នុង​ភូមិ ក៏​ដូចជា​មកពី​ទី​ជិត​ទី​ឆ្ងាយ បាន​នាំ​យក​ចង្ហាន់​ទៅ​ប្រគេន​ព្រះសង្ឃ​វត្ត​ឃ្មួញ ព្រោះ​ភូមិ​ឃ្មួញ​នេះ​ជា​ចំណុះ​ជើង​វត្ត​ស្រាប់ វត្ត និង​ភូមិ គឺ​នៅ​ជាប់​គ្នា​ម្ដង។ ដោយឡែក​​ពេល​រសៀល ប្រជាពលរដ្ឋ បាន​ចូល​ទៅ​ក្នុង​វត្ត ដើម្បី​ទទួល​ពរ​ជ័រ ស្រោច​ទឹក​ដោយ​ព្រះចៅ​អធិការ​ផង មុន​នឹង​បើក​កម្មវិធី។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ​ផង​ដែរ ប្រជាពលរដ្ឋ​ចូលរួម​កម្សាន្ត ក៏ដូចជា​ចាស់​ក្នុង​ភូមិ ក៏បាន​ស្លៀក​សម្លៀក​បំពាក់​ប្រពៃណី​ខ្មែរ ដើម្បី​រួមគ្នា​លើកស្ទួយ​វប្បធម៌ ប្រពៃណី​ជាតិ និង​ចូលរួម​លេងល្បែង​ប្រជាប្រិយ​ខ្មែរ​ជា​ការ​លើក​តម្កើង​វប្បធម៌​ប្រពៃណី​ខ្មែរ​ផង​ដែរ។
សូម​បញ្ជាក់​ថា កម្មវិធី​សង្ក្រាន្ត​វត្ត​ឃ្មួញ ភូមិ​ឃ្មួញ ប្រារព្ធ​ទៅ​រយៈពេល ៥ ថ្ងៃ ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី ១២ ដល់ ១៦ ខែ​មេសា ខាងមុខនេះ សូម​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជិត​ឆ្ងាយ​ចូលរួម​ដោយ​សេរី។ ចំពោះ​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច ក៏បាន​ចូលរួម​ការពារ​សណ្ដាប់ធ្នាប់​របៀប​រៀបរយ​ក្នុង​កម្មវិធី​ផង​ដែរ៕