ផ្លូវ​លេខ​៧៨-៥ មួយ​ខ្សែ​ ត្រូវ​បាន​ចុះ​ត្រួតពិនិត្យ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​ឲ្យ​ពង្រឹង​និង​ទប់ស្កាត់​ជំងឺ​កូ​វីដ​១៩ នៅក្នុង​ស្រុក​តា​វែង​
​លោក ថង សាវុន អភិបាល​នៃ​គណៈ​អភិបាលខេត្ត នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​០៧ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២១ អម​ដំណើរ​ដោយ​អភិបាលរង​ខេត្ត ប្រធាន អនុប្រធាន​មន្ទីរ​ពាក់ព័ន្ធ និង​កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ​ទាំង​៣​ប្រភេទ បាន​អ​ញ្ជើ​ញ​ចុះ​ត្រួតពិនិត្យ​ស្ថានភាព​ជួសជុល​កំណាត់​ផ្លូវ​លេខ​៧៨-៥ មាន​ប្រវែង​៨​គីឡូម៉ែត្រ ទទឹង​៧ ម៉ែត្រ ចាប់ពី​ត្រង់ចំណុច​ភ្នំ​វែង ចន្លោះ​ពី​ស្រុក​អូរ​ជុំ និង​ស្រុក​តា​វែង ហើយ​ផ្លូវ​មួយ​ខ្សែ​នេះ​ចាប់​ផ្តើ​ម​ជួសជុល​នៅ​ដើ​ម​ខែមីនា គ្រោង​បញ្ចប់​នៅ​ចុងខែ​មិថុនា ឆ្នាំ​២០២១ ខាងមុខនេះ​។​
​នាឱកាស​នេះដែរ​លោក ថង សាវុន បានចាត់ទុក​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ផ្លូវ ស្ពាន​ជា​សរសៃ​ឈាម​ក្នុងការ​ជំរុញ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ និង​ការកាត់បន្ថយ​ភាពក្រីក្រ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​តាមរយៈ​ការដឹកជញ្ជូន​កសិផល​ផ្សេងៗ ដែល​ប្រមូល​ផល​បាន​ទៅកាន់​ទីផ្សារ ក៏ដូចជា​ភាពងាយស្រួល ក្នុង​ការដឹក សម្ភារ​ឧបភោគ បរិភោគ សម្ភារ​សំណង់ សម្រាប់​ផ្គត់ផ្គង់​ដល់​ជីវភាព​រស់នៅ​ប្រចាំថ្ងៃ​របស់​ពួកគាត់​។ ដើម្បី​ដំណើរការ​ជួសជុល​ផ្លូវ​នេះ​ឲ្យ​ទទួលបាន​ជោគជ័យ លោក​អភិបាលខេត្ត​សំណូមពរ​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ មេត្តាជួយ​សហការ កុំ​ដឹកជញ្ជូន​ក្រួស ថ្ម ខ្សាច់ ដោយ​គ្មាន​ការ​វេច​ខ្ចប់​ឲ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ និង​ជាពិសេស​លើស​ទម្ងន់​។
​អាជ្ញាធរ​ដែនដី មេត្តា​ត្រូវ​ផ្សព្វផ្សាយ​ឲ្យ​បាន​ទូលំទូលាយ ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែល​រស់​នៅតាម​បណ្តោយ​ផ្លូវ សូម​ចូលរួម​សហការ​សម្របសម្រួល​រាល់​បញ្ហា​ដែល​ប៉ះពាល់​ដល់​ផលប្រយោជន៍រ​បស់បង​ប្អូន​។ ទាក់ទង​នឹង​ស្ថានភាព​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍ លោក​អភិបាលខេត្ត បាន​សំណូមពរ​ដ៏​ទទូច​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់ ដែល​ធ្វើដំណើរ​លើ​ដងផ្លូវ សូមមេត្តា​យោគយល់ អ​ព្យា​ស្រ័យ​យោគយល់​គ្នា គោរព​ច្បាប់​ចរាចរណ៍​ឲ្យ​បាន​គ្រប់ៗ​គ្នា ដើម្បី​ធានា ការពារ អាយុជីវិត ក្នុងពេល​ធ្វើដំណើរ បើកបរ​រថយន្ត​ត្រូវ​ពាក់​ខ្សែក្រវាត់ បើក​ម៉ូតូ​ត្រូវ​ពាក់មួក​សុវត្ថិភាព និង​បើកបរ មិន​លើស​ល្បឿន​កំណត់​បើ​ពុំ​នោះទេ​បងប្អូន​នឹងត្រូវ​ទទួល​ការផាកពិន័យ​។​
​ឆ្លើយតប​នឹង​សភាពការណ៍​នៃ​ព្រឹត្តិការណ៍​សហគមន៍​២០​កុម្ភៈ ដែល​កំពុងមាន​ការឆ្លង​រាតត្បាត នៃ​ជំងឺ​កូ​វីដ​១៩ ក្នុង​សហគមន៍ លោក ថង សាវុន បាន​អញ្ជើញ​ចុះ​ដល់​ផ្សារ​ទីរួមស្រុក​តា​វែង ដើម្បី​ជំរុញ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​ស្រុក ពង្រឹង​វិធានការ​ទប់ស្កាត់ ការរីក​រាលដាល​នៃ​ជំងឺ​កូ​វីដ​១៩ ហើយ​លោក​ក៏​សូម​អំពាវនាវ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ស្រុក​តា​វែង​ទាំងអស់ បន្ត​ការថែរក្សា​ការពារ​ខ្លួន ហើយ​បើ​មិនមាន​ការចាំបាច់​ទេ សូមកុំ​ធ្វើដំណើរ​ទៅ​ខេត្ត​ផ្សេង ពីព្រោះ​ខេត្ត​មួយចំនួន​កំពុងមាន​ការផ្ទុះ​ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩ ក្នុង​សហគមន៍​។ យើង​ត្រូវ​គោរព​តាម​ការណែនាំ​របស់​រាជ​រដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជា​ក្រសួងសុខាភិបាល នូវ​វិធានការ ៣​កុំ ៣​ការពារ ដើម្បី​រួមគ្នា​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ជំងឺ​ដ៏​កាច​សាហាវ​នេះ​៕