លោកវេជ្ជបណ្ឌិត កែរ រដ្ឋា ប្រធានមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្តស្វាយរៀង បានមានប្រសាសន៍នៅរសៀលថ្ងៃទី០៩ ខែមេសា
នេះថា គិតត្រឹមថ្ងៃទី០៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១នេះ ខេត្តស្វាយរៀងមានអ្នកឆ្លងជំងឺកូវីដ១៩ នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍២០កុម្ភៈ បានកើនឡើងដល់ចំនួន១៥៨នាក់ហើយ ក្នុងនោះមានអ្នកជាសះស្បើយចំនួន៣នាក់។
លោកបានបន្តថា នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍២០កុម្ភៈនេះ ក្រុមការងារបានយកសំណាកសរុបចំនួនជាង​២២០០​សំណាក់ ទៅធ្វើតេស្តរកកូវីដ១៩ ក្នុងនោះលើកទី១មានចំនួនជាង២០០០សំណាក និងលើកទី២មានជិត២០០​សំ​ណាក។
លោកបានបន្តទៀតថា គិតត្រឹមព្រឹកថ្ងៃទី០៩ ខែមេសានេះ ខេត្តស្វាយរៀងមានអ្នកឆ្លងសរុបចំនួន​១៥៨​នាក់ ក្នុងនោះជនជាតិខ្មែរចំនួន១៣១នាក់ និងជនជាតិបរទេសចំនួន២៧នាក់។ ក្នុងនោះបានព្យាបាលជាសះស្បើយចំនួន៣នាក់ និងបានបញ្ជូនទៅព្យាបាលនៅភ្នំពេញចំនួន១នាក់។ ចំណែកអ្នកជំងឺនៅសល់កំពុងសម្រាព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកស្រុកស្វាយជ្រំ មន្ទីរពេទ្យបង្អែកសាមគ្គីរំដួល និងនៅអគារកាស៊ីណូបាវិតម៉ុកបាយ។
បើតាមក្រសួងសុខាភិបាល បានប្រកាសនៅថ្ងៃនេះថា អ្នកឆ្លងព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍២០កុម្ភៈនេះ មិនមានការថមថយនោះទេ។ ជាក់ស្តែងថ្ងៃនេះមានអ្នកឆ្លងថ្មីចំនួន៥៧៦នាក់ទៀត សុទ្ធក្នុងសហគមន៍ទាំងអស់ និងមានអ្នកជាសះស្បើយ ៧០នាក់។ ក្នុងចំណោមនោះ នៅរាជធានីភ្នំពេញច្រើនជាងគេ រហូតដល់ទៅ៥៤៤នាក់ បន្ទាប់មកខេត្ត ស្វាយរៀងចំនួន១៦នាក់ ខេត្តព្រះសីហនុចំនួន១២នាក់ ខេត្តកំពង់ចាម១នាក់ ខេត្តសៀមរាបចំនួន២នាក់ និងខេត្តកណ្ដាលចំនួន​១នាក់។