លោក ​ទាវ វណ្ណុល ជាប់​ឆ្នោត​ជា​ប្រធាន​គណបក្សភ្លើងទៀន​ដដែល
នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២៧ ខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១​នេះ​គណបក្សភ្លើងទៀន បាន​រៀប​ចំ​សមាជសាមញ្ញរបស់ខ្លួន ដោយ​មាន​អ្នក​ចូលរួមប្រមាណ៧០នាក់ នៅ​សណ្ឋាគារសាន់វ៉េ រាជធានីភ្នំពេញ​ ហើយ​ជា​លទ្ធផល​អង្គសមាជ​បាន​បោះ​ឆ្នោត​គាំទ្រ​លោក ទាវ វណ្ណុល ជា​ប្រធាន​គណបក្ស​ដដែល​ ដោយ​មិន​មាន​បេក្ខជន​ឈរ​ប្រជែងនោះទេ។
សមាជ​សាមញ្ញនេះ ធ្វើ​ឡើង​ដើម្បី​ធ្វើ​វិសោធន​កម្ម​ប្រការ​មួយ​ចំនួន ​នៃ​លក្ខន្តិកៈ​ និង​រៀប​ចំ​ជ្រើស​តាំង​សមាសភាព​ថ្នាក់​ដឹក​នាំ​អាណត្តិ​ថ្មី​ ព្រម​ទាំង​កំណត់​យុទ្ធសាស្ត្រ​នយោបាយ​គណបក្ស​ទៅ​ថ្ងៃ​ខាង​មុខ។​ សមាជ​នេះ ​ធ្វើ​ឡើង​ក្រោម​​អធិបតីភាពលោក ទាវ វណ្ណុល ប្រធាន​គណបក្ស (ចូល​រួម​តាម​ វីដេអូ Video Conference) និង​មាន​ការ​ចូល​រួម​ពី​ថ្នាក់​ដឹក​នាំ​សំខាន់​ៗ​ជា​ច្រើន​រូប​។​
គណបក្ស​ភ្លើង​ទៀន មាន​កំណើត​ពី​អតីតគណបក្សសមរង្ស៊ី។ គណបក្សភ្លើងទៀន ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​នៅ​ឆ្នាំ១៩៩៥ ជា​គណបក្សជាតិខ្មែរ ហើយ​ប្តូរ​ឈ្មោះ​ជា​គណបក្សសមរង្ស៊ីនៅឆ្នាំ១៩៩៨។ គណបក្សនេះទទួលបានអាសនៈចំនួន១៥ ក្នុង ចំណោម១២៣ ក្នុង​ការ​បោះឆ្នោតជាតិឆ្នាំ ១៩៩៨ ហើយ​ទទួល​បាន​អាសនៈចំនួន២៤ ​ក្នុងការបោះឆ្នោតឆ្នាំ២០០៣ និង​ទទួល​បាន​អាសនៈ​ចំនួន​២៦​ ក្នុង​ការ​បោះឆ្នោតឆ្នាំ ២០០៨ ។ ​ជាមួយ​គ្នា​​នោះ ​គណបក្សសម រង្ស៊ី បាន​ឈ្នះអាសនៈចំនួន២ ក្នុង​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ព្រឹទ្ធសភា ឆ្នាំ ២០០៦ និងអាសនៈចំនួន១១ ក្នុងការបោះឆ្នោតព្រឹទ្ធសភាឆ្នាំ២០១១។
នៅឆ្នាំ២០១២ គណបក្ស សម រង្ស៊ី និង​គណបក្សសិទ្ធិមនុស្សរបស់លោក កឹម សុខា បាន​រួម​បញ្ចូល​គ្នា ​ដើម្បី​ក្លាយ​ជា​គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ និង​ទទួលបានអាសនៈរដ្ឋសភាចំនួន៥៥ លើ ១២៣​ ហើយ​បើ​ទោះ​បី​មាន​ការ​រួម​បញ្ចូល​គ្នា​ជាមួយ​គណបក្ស​សិទ្ធិមនុស្សក៏ដោយ គណបក្ស​នេះ​ នៅ​តែ​រក្សា​ដដែល ​ដោយ​សារ​តែ​នៅ​មាន​អាសនៈ​នៅ​ក្នុង​ព្រឹទ្ធសភា។ នៅឆ្នាំ២០១៧ គណបក្ស សម រង្ស៊ី បាន​ប្តូរ​ជា​គណបក្សភ្លើងទៀនវិញ ក្រោយ​ពី​វិសោធនកម្មច្បាប់​ស្ដី​ពី​គណបក្សនយោបាយ៕