អ្នក​នយោបាយ​កម្ពុជា ៖ ទណ្ឌិត សម រង្ស៊ី និង​ក្រុមប្រឆាំង​ជ្រុលនិយមថៃ ទាញ​យក​ចំណេញ​រៀងៗខ្លួន​ពី​ឃាតកម្មលើលោក លិម គឹមយ៉ា
ភ្នំពេញ ៖ អ្នកនយោបាយក្រៅរដ្ឋាភិបាលនៅកម្ពុជា បានរិះគន់ទណ្ឌិត សម រង្ស៊ី ដែល​ជា​មេដឹក​នាំ​ក្រុម​ប្រឆាំង​ជ្រុល​និយម​កម្ពុជា និង​ក្រុម​ប្រឆាំង​ជ្រុល​និយម​នៅប្រទេសថៃដែលព្យាយាមទាញយកផលចំនេញរៀងៗខ្លួនពីឃាតកម្មលើលោក លិម គឹមយ៉ា ខណៈដែលពួកគេរៀបចំផែនការមានភាពស៊ីសង្វាក់គ្នារវាងក្រុមទាំងពីរ។
លោក អ៊ុន វិសិទ្ធគុន ប្រធាន​គណបក្ស​កម្លាំង​ប្រជាធិបតេយ្យបានថ្លែងថា «គណបក្សប្រឆាំងនៅថៃក៏មានយន្តការជាន់ពន្លិចបក្សកាន់អំណាចនៅថៃ ហើយ​ក្រុមជ្រុលនិយមនៅកម្ពុជា ក៏កំពុងព្យាយាមធ្វើដូចគ្នាដែរ ហើយនេះជាសេណារីយោមួយ ដើម្បីធ្វើឱ្យទំនាក់ទំនងប្រទេសជិតខាងទាំងពីរមាន​ភាព​ល្អក់កករ​នឹង​គ្នា។ ដូច្នេះ​ពួកគេ​ព្យាយាម​បំប៉ោង​រឿងតូចៗឱ្យធំ ដើម្បីទម្លាក់កំហុសដល់បក្សកាន់អំណាចរៀងៗខ្លួន ហើយ​បាន​ផល​ចំណេញ​រៀងៗខ្លួនដែរ»។
លោក​បន្ត​ថា ក្នុង​នាម​ជា​ប្រទេសជិតខាង កម្ពុជា-ថៃ​មិន​គួរ​បង្ក​ឱ្យ​មាន​សកម្មភាព​អរិភាព​ណា​មួយ​នឹង​គ្នា​នោះទេ ដោយសារ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​មិន​អាច​កាត់​ផ្ដាច់​ទំនាក់ទំនង ឬ​មិន​មាន​ការ​ពឹង​ពាក់​គ្នា​នោះ​ទេ។ ភាគី​ទាំងពីរ​ត្រូវ​ការពឹងពាក់គ្នាតាមរយៈការនាំចេញ-នាំចូលទំនិញគ្រប់ប្រភេទ ទំនាក់ទំនង​ការ​ទូត និង​វិស័យ​សេដ្ឋកិច្ចផ្សេងៗទៀត។
ទោះបី​ជា​យ៉ាង​ណា លោក វិសិទ្ធគុន បានកត់សម្គាល់ឃើញថា ក្រុមប្រឆាំងដឹកនាំដោយទណ្ឌិត សម រង្ស៊ី បានទទួលផលចំនេញពីឃាតកម្មលោក លឹម គឹមយ៉ា ៣យ៉ាង គឺទី១-អាចធ្វើជាលេសក្នុងការចោទប្រកាន់ទម្លាក់កំហុសលើរដ្ឋាភិបាល, ទី២-កម្ចាត់​សត្រូវ​ដ៏​ធំ​របស់​ខ្លួន​គឺ​លោក លឹម គីមយ៉ា ដែលជាអ្នករិះគន់ឥតសច្ចៃមាត់ទៅលើលោក សម រង្ស៊ី និងទី៣-អាចធ្វើជា​រងើក​ភ្លើង​បញ្ឆេះកំហឹង ដើម្បី​បម្រើផល​ប្រយោជន៍​បដិវត្តន៍ពណ៌របស់ខ្លួន​ដែលប៉ុនប៉ងមិនបានសម្រេចជាយូរមកហើយ។
ចំណែកលោក អ៊ុន ជឹម ប្រធានគណបក្សឯកភាពជាតិខ្មែរបានថ្លែងស្រដៀងគ្នានេះដែរថា ករណី​ឃាតកម្ម​លើ​លោក លិម គឹមយ៉ា ត្រូវបានក្រុមប្រឆាំងជ្រុលនិយមនៅកម្ពុជា និងថៃទាញយកចំណេញ​រៀងៗខ្លួន និងយ៉ាងស៊ីសង្វាក់គ្នាផងដែរ។
លោក អ៊ុន ជឹម បាន​បញ្ជាក់​ថា «នៅអំឡុងពេលដែលក្រុមប្រឆាំងជ្រុលនិយម​នៅ​កម្ពុជា​បាន​នាំ​គ្នាស្រែកទម្លាក់កំហុសមកលើរដ្ឋាភិបាល ក្រុមប្រឆាំងជ្រុលនិយមនៅថៃវិញ ក៏កំពុងដាក់សម្ពាធទៅលើរដ្ឋាភិបាលថៃដូចគ្នាដែរចំពោះករណីនេះ។ ភាពស្រុះគ្នារវាងក្រុមប្រឆាំងជ្រុលនិយមនៅកម្ពុជា និងថៃ ហាក់បង្កើតការសង្ស័យថា ក្រុមទាំងពីរទំនងជាមានសេណារីយោរួមគ្នាក្នុងការបង្កើត និង​បញ្ឆេះ​ទំនាស់​រវាងប្រទេសកម្ពុជា-ថៃ ដើម្បីផលចំណេញនយោបាយរបស់ខ្លួន»។
បើតាមអ្នកនយោបាយកម្ពុជាទាំងពីររូបយល់ឃើញថា គោលដៅ​របស់​ក្រុមប្រឆាំងជ្រុលនិយមនៅកម្ពុជា និងនៅថៃ គឺការផ្តួលរំលំរដ្ឋាភិបាលដែលកំពុងកាន់អំណាច។ គោលដៅដូចគ្នា និងភាពស៊ីសង្វាក់គ្នារវាងក្រុមទាំងពីរ បានធ្វើឱ្យលេចចេញនូវសំណួរមួយទៀត នោះគឺ តើអាចមានបាតដៃទី៣ជាអ្នករៀបចំ ដើម្បីជួយក្រុមទាំងពីរ ដោយទម្លាក់កំហុសឱ្យរដ្ឋាភិបាលរៀងៗខ្លួន?
តាមរយៈហេតុផលដូចបានលើកឡើងខាងលើគេអាចទាញសេចក្តីសន្និដ្ឋានបានថា គ្មាន​ហេតុផលណាមួយដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងរាជរដ្ឋាភិបាលថៃ ជាអ្នករៀបចំឱ្យមានឃាតកម្មបែបនេះឡើយ ពីព្រោះវាជាការខាតបង់ធំធេងណាស់។
ភាគី​ខាងកម្ពុជាខាតបង់តាមរយៈការសង្ស័យ និង​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​ពី​ក្រុមប្រឆាំង ខណៈខាងភាគីថៃវិញ ក៏​ខាត​បង់​មុខ​មាត់ និង​ប៉ះពាល់ដល់វិស័យទេសចរណ៍ថែមទៀតផង។
គួររំឭកថា អតីតតំណាងរាស្ត្រនៃអតីតគណបក្សសង្គ្រោះជាតិលោក លិម គិមយ៉ា ត្រូវបានខ្មាន់កាំភ្លើងបាញ់សម្លាប់កាលពីថ្ងៃទី០៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ នៅទីក្រុងបាងកក ប្រទេសថៃ។ ខ្មាន់កាំភ្លើងជាជនជាតិថៃដែលជាអតីតទាហានជើងទឹកថៃ ត្រូវបានអាជ្ញាធរខ្មែរចាប់ខ្លួន បន្ទាប់ពីបានរត់គេចចូលខេត្តបាត់ដំបង ប្រទេសកម្ពុជា និងត្រូវបានអាជ្ញាធរកម្ពុជាបញ្ជូនត្រលប់ទៅប្រទេសថៃ ដើម្បីអនុវត្តន៍នីតិវិធីច្បាប់កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥៕