អ្នកវិភាគ និង​អ្នកឃ្លាំមើល៖ នាយករដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា​តែង​ផ្ដល់​អាទិភាព​ខ្ពស់​ ចំពោះ​សុខទុក្ខ​​ប្រជាពលរដ្ឋ
ភ្នំពេញ ៖ អ្នកវិភាគភូមិសាស្ដ្រនយោបាយ និងអ្នកឃ្លាំមើលការអភិវឌ្ឍន៍សង្គម បានលើកឡើងថា សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា តែងតែ​ផ្ដល់អាទិភាព​ខ្ពស់​ចំពោះសុខទុក្ខរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ទោះ​ស្ថិត​ក្នុង​កាលៈទេសៈ​បែបណា​ក៏​ដោយ គឺ​សម្ដេចនៅតែតាមជួយការពារ និងគាំទ្រប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ។
លោក ថុង ម៉េងដាវីត អ្នកវិភាគភូមិសាស្រ្តនយោបាយ និងសន្ដិសុខ​បាន​ថ្លែង​ថា «ខ្ញុំ​បាន​ទទួល​ព័ត៌មាន​ថា សម្ដេចបរវធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត និងលោកជំទាវបានចូលរួមបច្ច័យ ១ម៉ឺនដុល្លារជូនក្រុមគ្រួសារសពពលករខ្មែរដែលស្លាប់ក្នុងគ្រោះរញ្ជួយដីនៅក្នុងប្រទេសថៃ។ ខ្ញុំ​គិត​ថា កាយវិការ​នេះ គឺ​ជា​ការ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ខ្ពស់​របស់សម្ដេច ដែល​មិន​បានមើលរំលងទៅលើបញ្ហាណាមួយនោះទេ»។
លោក​បន្ត​ថា «មិន​ត្រឹម​តែ​ករណី​ជួយ​ពលរដ្ឋរងគ្រោះក្នុងករណីរញ្ជួយដីនេះទេ គឺ​បញ្ហាផ្សេងៗជាច្រើន ត្រូវបានសម្ដេចដោះស្រាយជាបន្តបន្ទាប់ គឺ​ចាប់​តាំង​ពី​មុនពេលដែលសម្ដេចក្លាយជានាយករដ្ឋមន្រ្តីម្ល៉េះ។ ដូច្នេះ ពលរដ្ឋកម្ពុជាគ្រប់គ្នា ទាំងខ្ញុំផងដែរ គឺ​មាន​ភាព​កក់ក្ដៅក្នុងចិត្តដែលមានមេដឹកនាំយល់ច្បាស់ពីទុក្ខធុរៈរបស់ពលរដ្ឋ»។
អ្នកវិភាគរូបនេះបានសង្កត់ធ្ងន់ថា កម្ពុជារីកចម្រើន ហើយជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋនឹងកាន់តែធូរធារ ក្រោម​ការ​ដឹកនាំរបស់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ជានាយករដ្ឋមន្ត្រី។ លើសពីនេះ កម្ពុជា​នឹង​បន្ត​រីក​ចម្រើន​ទៅមុខប្រកបដោយមោទកភាព និងសម្រេចបានចក្ខុវិស័យទៅតាមការគ្រោងទុករបស់ខ្លួន។
ចំណែកលោក សំ សឿន អ្នកឃ្លាំមើលការអភិវឌ្ឍន៍សង្គម និង​នយោបាយ​បាន​ថ្លែង​ថា «សម្ដេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ជាមេដឹកនាំគម្រូសម្រាប់អ្នកដឹកនាំវ័យក្មេងជំនាន់ក្រោយ ព្រោះសម្ដេចបានផ្ដោតសំខាន់ទៅលើដំណោះស្រាយរបស់ពលរដ្ឋ គឺ​សម្ដេចមិនបានទុកពលរដ្ឋខ្មែរណាចោលឱ្យនៅក្រៅប្រទេសដោយមិនជួយអ្វីនោះទេ»។
លោក​បន្ត​ថា ក្រៅពីជួយការពារពលរដ្ឋឱ្យមានសុខសុវត្ថិភាព គឺ​នៅ​បន្ត​គាំទ្រ​រក​ដំណោះស្រាយទាក់ទងកត្តាជីវភាពផងដែរ។
សម្តេចបវរធិបតី តែងតែ​តាម​ដាន​យ៉ាង​យក​ចិត្តទុកដាក់លើករណីគ្រោះរញ្ជួយដីនៅប្រទេសថៃ និង​មីយ៉ាន់ម៉ា​ តាំង​ពី​ពេលចាប់ផ្តើមរហូតមកដល់ពេលនេះ។
លើសពី​នេះ លោក​សង្កត់​ធ្ងន់​លើ​ការ​ជួយយុវជនដែលងាយប្រឈមនឹងបញ្ហាជីវភាព ក៏​ទទួល​បាន​ការ​បណ្ដុះបណ្ដាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈតាមរយៈក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ ដើម្បី​ពួក​គេ​អាច​យក​ទៅ​ប្រកបរបរ​ចិញ្ចឹម​ជីវិត​បាន​ងាយស្រួល និង​ការជួយលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ រួមទាំងបងប្អូនកម្មករនិយោជិតគឺជាអាទិភាពខ្ពស់បំផុតរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា និងលោកជំទាវបណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ហ៊ុនម៉ាណែត នៅថ្ងៃទី ០១ ខែមេសាឆ្នាំ២០២៥នេះ បានចូលរួមបច្ច័យ ១ម៉ឺនដុល្លារជូនក្រុមគ្រួសារសពពលករខ្មែរដែលស្លាប់ក្នុងគ្រោះរញ្ជួយដីនៅក្នុងប្រទេសថៃ ដើម្បីរៀបចំពិធីបុណ្យសព និងរំលែកការលំបាកផ្សេងៗ។
ក្រៅ​ពី​នោះ​លោក ហេង សួរ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ អភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ និងក្រុមការងារដទៃទៀត បានចូលរួមថវិកាសរុបជាង ៥០លានរៀលថែមទៀត។ ស្ថិតនៅក្នុងបរិយាកាសដ៏ក្រៀមក្រំនោះ លោក​រដ្ឋមន្រ្តី ហេង សួរ តំណាងសម្តេចបវរធិបតី និងលោកជំទាវបណ្ឌិត រួមជាមួយរដ្ឋបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បាននាំសាររំលែកទុក្ខរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលជូនចំពោះលោក សែ វិត និងលោកស្រី ភិន រី ជាឪពុកម្តាយនៃសពលោក មាស សាវ៉ាង ព្រមទាំងក្រុមគ្រួសារ ស្ថិតនៅក្នុងភូមិបាល័ង្គ ឃុំតាគង់ ស្រុកម៉ាឡៃ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។
នៅក្នុងឱកាសនោះដែរ ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានចូលរួមបច្ច័យចំនួន ២០លានរៀល, ថវិការបស់លោកអភិបាលខេត្តចំនួន ២លានរៀល, ថវិការបស់ក្រុមការងាររៀបចំអង្គការចាត់តាំងយុវជនគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជានៅទ្វីបអាស៊ីខាងកើត និងអាគ្នេយ៍ (ESEA)ចំនួន ១៥លានរៀល ព្រម​ទាំង​ថវិកា​របស់សមាគមភ្នាក់ងារជ្រើសរើសពលករកម្ពុជា (ACRA) ១៥លានរៀលផងដែរ។
សូមបញ្ជាក់ថា លោក មាស សាវ៉ាង ជាពលករខ្មែរមួយរូប ត្រូវបានបញ្ជាក់អត្តសញ្ញាណ ដែលបានបាត់បង់ជីវិតក្នុងហេតុការណ៍បាក់រលំអគារបណ្តាលមកពីគ្រោះរញ្ជួយដីនៅក្នុងប្រទេសថៃកាលពីថ្ងៃទី ២៨ ខែមីនាឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅនេះ៕