៣ យ៉ាង ជួយ​អ្នក​បង្កើត​លុយ​ទាំង​នៅ​វ័យក្មេង
មនុស្ស​ភាគច្រើន​ចង់​កសាង​ភាព​មាន​បាន​សម្រាប់​ខ្លួនឯង តាម​រយៈ​ការងារ​ឬ​ការ​រក​ស៊ី​ជួញដូរ ជា​ពិសេស​ចង់​មាន​លទ្ធភាព​ជួយ​ជ្រោមជ្រែង​គ្រួសារ​បន្ថែម។ ប៉ុន្តែ​ជាក់ស្ដែង​វា​មិន​មាន​តថភាព​ងាយស្រួល​សម្រាប់​ពួកគេ​នោះ​ទេ ព្រោះ​មនុស្ស​ដែល​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​វ័យ​នេះ​ភាគច្រើន​មិន​ទាន់​មាន សមត្ថភាព បទពិសោធន៍ និង​ភាព​រឹងមាំ​គ្រប់គ្រាន់​នៅ​ឡើយ​ទេ។ ដូច្នេះ​តើ​ត្រូវ​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ទើប​អាច​រកស៊ី​ជោគជ័យ​ទាំង​យើង​នៅ​វ័យ​ក្មេង​បាន?
១. កំណត់​អ្វី​ដែល​មនុស្ស​ចង់​បាន
ជាទូទៅ មនុស្ស​ភាគច្រើន​មិន​សូវ​ចាប់​អារម្មណ៍ និង​យកចិត្តទុកដាក់​ចំពោះ​អ្វី​ដែល​ខ្លួន​ត្រូវការ​ជា​ចាំបាច់​នោះ​ទេ ដោយ​ចូលចិត្ត​ធ្វើ​តាម​អារម្មណ៍ ជាង​តម្រូវការ។ ដូច្នេះ​យើង​ត្រូវ​ដឹង​ពី​អ្វី​ដែល​មនុស្ស​ភាគច្រើន​ចង់​បាន ហើយ​ព្យាយាម​ក្នុង​ការ​ស្វែងរក​មធ្យោបាយ​ក្នុង​ការ​ផលិត ឬ​នាំ​យក​របស់​ទាំងអស់​នោះ​ទៅ​ឲ្យ​ពួកគេ។ ប្រសិន​បើ​យើង​អាច​ធ្វើ​បាន លុយ​នឹង​រត់​មក​រក​យើង​ជាក់ជា​មិនខាន។
២. ស្គាល់​អតិថិជន​គោលដៅ
បន្ទាប់​ពី​យើង​ដឹង​ថា មនុស្ស​ភាគច្រើន​ចង់​បាន​អ្វី ឬ​កំពុង​ជួប​ប្រឈម​នឹង​បញ្ហា​អ្វី​ហើយ ជំហាន​បន្ទាប់​យើង​ត្រូវ​សម្រាំង​អតិថិជន​គោលដៅ ព្រោះ​មិនមែន​មនុស្ស​គ្រប់គ្នា​សុទ្ធតែ​ត្រូវការ​ផលិតផល ឬ​អ្វី​ដែល​យើង​ផ្ដល់​ឲ្យ​ពួកគេ​ទាំងអស់​នោះ​ទេ។ យើង​ត្រូវ​ដឹង​ថា តើ​នរណា​ខ្លះ​ចង់​បាន​ផលិតផល ឬ​សេវាកម្ម​របស់​យើង? តើ​ពួកគេ​ទាំងនោះ​នៅ​ទីណា? ប្រសិន​បើ​យើង​មិន​បាន​ដឹង​ពី​អតិថិជន​គោលដៅ​របស់​យើង​ទេ​នោះ វា​ពិតជា​ពិបាក​ណាស់​ក្នុង​ការ​ដំណើរការ​អាជីវកម្ម​ឬ​ទាញ​យក​ប្រាក់​ចំណូល។
៣. ដឹង​ពី​របៀប​លក់​ឬ​ផ្ដល់​សេវា
ក្រោយ​ពេល​ដែល​យើង​អាច​ធ្វើ​បាន​នូវ ​២ ចំណុច​ខាងលើ អ្វី​ដែល​យើង​ត្រូវ​អនុវត្ត​បន្ទាប់​នោះ​គឺ ដឹង​ពី​របៀប​លក់​ផលិតផល​ឬ​សេវាកម្ម ទៅ​ឲ្យ​អតិថិជន។ បើ​យើង​មិន​ដឹង​ពី​វិធី​លក់ ឬ​មិន​អាច​នាំ​ផលិតផល ឬ​សេវាកម្ម​ទៅ​ឲ្យ​ពួកគេ​បាន​ទេ​នោះ យើង​ក៏​មិន​អាច​បង្កើត​លុយ​បាន​ដែរ៕
ក្រៅពី ៣ យ៉ាង​នេះ វា​តម្រូវ​ឲ្យ​យើង​ប្រឹងប្រែង និង​អត់ធ្មត់​បន្តិច នោះ​ការងារ​ជួញដូរ​របស់​យើង​នឹង​ចេញ​ផ្លែផ្កា​មិន​ខាន​ឡើយ៕