ទឹកស្ទឹងពោធិ៍សាត់ហក់ឡើង​លើសកម្រិតប្រកាសអាសន្ន អាជ្ញាធរត្រៀមខ្លួន ជួយប្រជាជនតាមដងស្ទឹង
គិតត្រឹមព្រឹកថ្ងៃទី ១៦ ខែវិច្ឆិកានេះ ទឹកស្ទឹងពោធិ៍សាត់បានហក់ឡើងលើកម្រិតប្រកាសអាសន្នមានកម្ពស់ ៥.០៦ ម៉ែត្រ ខណៈ​កម្រិត​ប្រកាសអាសន្នត្រឹមតែ ៥ ម៉ែត្រ។
ប្រធានមន្ទីរធនធានទឹកខេត្តពោធិ៍សាត់ លោក កែវ វ័យ ប្រាប់កម្ពុជាថ្មី នៅព្រឹកថ្ងៃទី ១៦ ខែវច្ឆិកា នេះថា ថ្នាក់ដឹកនាំខេត្តបានត្រៀមកម្លាំងទាំង ៣ ប្រភេទ ដើម្បីត្រៀមជួយប្រជាពលរដ្ឋ ប្រសិនបើកម្ពស់ទឹកនៅតែបន្តហក់ឡើង។
លោក កែវ វ័យថ្លែងថា “យើងបានប្រកាសអាសន្នហើយ ជាពិសេសស្រុក ក្រុងពោធិ៍សាត់ ស្រុកកណ្ដៀង ដើម្បីត្រៀមលក្ខណៈចុះជួយប្រជាពលរដ្ឋដែលនៅតាមដងស្ទឹងពោធិ៍សាត់”។
លោក កែវ វ័យប្រាប់ថា ដោយសារនៅតំបន់ជួរភ្នំក្រវាញភ្លៀងមួយយប់ហើយ ទើបធ្វើឱ្យទឹកស្ទឹងហក់ឡើង ប៉ុន្តែមានតែស្ទឹងមួយទេ ដែលទឹកឡើង ខណៈស្ទឹងវាលវែងមានកម្រិតកម្ពស់ទាប ហើយបើមិនមានភ្លៀងទេ ទឹកនឹងស្រកទៅវិញលឿន ប៉ុន្តែបើនៅតំបន់ជួរភ្នំក្រវាញនៅបន្តភ្លៀង ដូច្នេះស្ថានភាពស្រកយឺត។
លោកបញ្ជាក់ថា អាជ្ញាធរបានត្រៀមជួយប្រជាជនហើយ ជាពិសេសក្នុងក្រុងពោធិ៍សាត់អាជ្ញាធរបានខ្ទប់លូ កុំឱ្យទឹកហៀរចូលមកទីប្រជុំជន។
ក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម នៅថ្ងៃទី ១៦ ខែវិច្ឆិកានេះ បានប្រកាសថា ចាប់ពីថ្ងៃទី ១៧ ដល់ថ្ងៃទី ២៣ ខែវិច្ឆិកានេះ ដោយសារកម្ពុជាបន្តទទួលរងឥទ្ធិពលជ្រលងសម្ពាធទាបមកពីសមុទ្រចិនខាងត្បូង រុញចូលមកលើតំបន់វាលទំនាប ភាគខាងក្រោមប្រទេស។ ម្យ៉ាងទៀត ទ្រនុងសម្ពាធខ្ពស់ពីភាគខាងជើងបន្តធ្លាក់ចុះគ្របដណ្ដប់លើភាគខាងលើ តំបន់ជួរភ្នំដងរែក និងខ្ពង់រាបភាគឥសានប្រទេស។