លោក ខូវ ឆាយ បង្ហាញ​​សំខាន់​៤​កំពុងពង្រឹង​ស្តង់ដាគុន​ខ្មែរ
សហព័ន្ធ​កីឡា​ប្រដាល់​គុន​ខ្មែរ​កំពុង​ធ្វើ​ការងារ​សំខាន់​ៗ​ជា​ច្រើន​​ក្រោម​ការដឹក​នាំ​របស់​​លោក ខូវ ឆាយ ប្រធាន​ថ្មី ដើម្បី​នាំ​មាគ៌ា​គុន​ខ្មែរ​ឆ្ពោះ​ទៅ​រក​​ការងារ​កម្រិត​ស្តង់ដា និង​ទាន់​សម័យ​កាល។
ក្នុង​បទ​សម្ភាស​ផ្តាច់​មុខ​ជា​មួយ​សារព័ត៌មាន​«កម្ពុជា​ថ្មី»​ លោក ខូវ ឆាយ បាន​លើក​ឡើង​​ថា រហូត​ដល់​ពេល​នេះ កីឡា​ប្រដាល់​គុន​ខ្មែរ​​ទើប​​លេច​មុខ​លើ​ឆាក​អន្តរជាតិ​​​ប្រមាណ​៣០​%​ប៉ុណ្ណោះ ដូច្នេះ​នៅ​សល់​ប្រមាណ​៧០​%​ទៀត ​កម្ពុជា​ត្រូវ​​ធ្វើ​ការងារ​ច្រើន​​ដើម្បី​ពង្រីក​ខ្លួន​លើ​ឆាក​អន្តរជាតិ។
បច្ចុប្បន្ន​សហព័ន្ធ​កំពុង​ធ្វើ​ការងារ​ និង​កំណែ​ទម្រង់​ជា​ច្រើន​ដើម្បី​ពង្រឹង​កីឡា​គុន​ខ្មែរ​ទាំង​ក្នុង និង​ក្រៅ​ប្រទេស។ ការងារ​សំខាន់​ៗ​មាន​ដូច​ជា ​ការ​រៀបចំ​មន្ត្រី​ឲ្យ​មានតម្លាភាព​​ការងារ ការ​ចង​ក្រង​ឯកសារ ការ​រៀបចំ​ប្រវត្តិ​សាស្ត្រ​គុន​ខ្មែរ និង​ការ​ធ្វើ​ទំនើប​កម្ម​ព័ត៌មាន​ឌីជីថល។
• ការ​រៀបចំ​មន្ត្រីឲ្យ​មាន​តម្លាភាពការងារ
លោក ខូវ ឆាយ បាន​រៀប​រាប​ថា កន្លង​មក​មន្ត្រី​រៀបចំ​ការ​ប្រកួត ចៅ​ក្រម និង​អាជ្ញា​កណ្តាល​ធ្វើ​ការងារ​ប្រចាំ​នៅ​តែ​​សង្វៀន​ទូរទស្សន៍​មួយៗ​ ប៉ុន្តែ​នៅ​ពេល​​នេះ​បាន​រៀបចំ​ឲ្យ​ចល័ត​គ្រប់​សង្វៀន​ទូរទស្សន៍។ ទាំង​មន្ត្រី​រៀបចំ​ការ​ប្រកួត អ្នកផ្គូផ្គង ចៅ​ក្រម និង​អាជ្ញា​កណ្តាល​ត្រូវ​បាន​ចាត់​ចែង​ឲ្យ​ធ្វើ​ការងារ​​ចេញ​ពី​​​សង្វៀន​ទូរទស្សន៍​មួយ​ទៅ​សង្វៀន​ទូរទស្សន៍​មួយ​ទៀត​ជា​រៀង​រាល់​​សប្តាហ៍។ ការងារ​ទាំង​នេះ​នឹង​ជួយ​ធ្វើ​ឲ្យ​មាន​​​តម្លាភាព​ ការងារ​​​កាន់​តែ​មាន​ប្រសិទ្ធភាព ប្រាក់​ចំណូល​មិន​សូវ​លើស​ខ្វះ​គ្នា។ ជា​ពិសេស ការ​ផ្គូផ្គង និង​ការ​ដាក់​ពិន្ទុកាន់​តែ​ល្អ​ប្រសើរ​ដែល​អាច​កាត់​បន្ថយ​​បញ្ហា​កាន់​តែ​ច្រើន។
• ការ​ចង​ក្រងឯកសារ
បច្ចុប្បន្ន​នេះ សហព័ន្ធ​កីឡា​ប្រដាល់​គុន​ខ្មែរ​កំពុង​រៀបចំ​ចង​ក្រង​ឯកសារ​បន្ថែម​ទៀត​លើ​លក្ខខន្តិកៈ​ដែល​មាន​ស្រាប់។ ឯកសារ​ទាំង​នោះ​មានដូច​ជា ​បទ​បញ្ជា​​នៃ​ការប្រកួត បច្ចេកទេស ច្បាប់​គ្រប់​គ្រង​កីឡាករ កីឡាការិនី ចៅ​ក្រម អាជ្ញា​កណ្តាល មន្ត្រី ដែល​​ទាំង​នេះ​ត្រូវ​បើក​វគ្គ​បណ្តុះ​បណ្តាល​​ឲ្យ​បាន​ទូលំទូលាយ។
• ការ​បង្កើតសៀវភៅ​​ប្រវត្តិ​សាស្ត្រ​គុន​ខ្មែរ
លោក ខូវ ឆាយ បាន​បន្ត​ថា សហព័ន្ធ​មាន​ក្រុម​ការងារ​មួយ​ដែល​កំពុង​ធ្វើ​ការងារ​ស្រាវ​ជ្រាវ និង​ចង​ក្រង​ប្រវត្តិ​សាស្ត្រ​កីឡា​ប្រដាល់​គុន​ខ្មែរ​ដើម្បី​បង្កើត​ឯកសារ​ច្បាស់​លាស់។​ ថា​តើ​​គុន​ខ្មែរ​​កើត​មាន​តាំង​ពី​​ពេល​ណា ​ឆ្លង​កាត់​សម័យ​កាល​ណា​ខ្លះ ​មាន​ការ​អភិវឌ្ឍ ការ​​ប្រែ​ប្រួល​​ ​រូប​ភាព ភស្តុតាង​សិលាចារឹក​ ប្រវត្តិ​ព្រឹទ្ធាចារ្យ​គុន​ខ្មែរ កីឡាករ កីឡាការិនី​ជា​ដើម។ សៀវភៅ​ប្រវត្តិ​សាស្ត្រ​គុន​ខ្មែរ​​ដែល​នឹង​ប្រើ​ពេល​យូរ​ក្នុង​ការ​ចង​ក្រង​នេះ​គឺ​អាច​មាន​​ភាសាបរទេស​ច្រើន។​
• ការ​ធ្វើ​ទំនើប​កម្ម​ព័ត៌មាន
សហព័ន្ធ​កីឡា​ប្រដាល់​គុន​ខ្មែរកំពុង​រៀបចំ​​ធ្វើ​ទំនើប​កម្ម​ព័ត៌មាន​​ក្នុង​​នោះ ការ​បង្កើត​វេបសាយ និង​បណ្តាញ​ទំនាក់​ទំនង​សង្គម​ផ្សេងៗ។ វេបសាយ​គឺ​ជា​ប្រភព​ព័ត៌មាន​ដ៏​សំខាន់​ដែល​សហព័ន្ធ​នឹង​​ផ្ទុក​ប្រវត្តិ​សាស្ត្រ​គុន​ខ្មែរ លក្ខន្តិកៈ ច្បាប់ បទ​បញ្ជា និង​គោល​ការណ៍​ផ្សេង​ៗ។
ជា​មួយ​គ្នា​នេះ​នឹងព័ត៌មាន​អំពី​​ប្រវត្តិ​​កីឡាករ កីឡាការិនី ចៅ​ក្រម អាជ្ញា​កណ្តាល មន្ត្រី​បច្ចេកទេស និង​ថ្នាក់​ដឹក​នាំ ដែល​នឹង​ធ្វើ​ឲ្យ​មហាជន​ទាំង​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ​អាច​ស្វែង​រក​ព័ត៌មាន​បាន​។
លោក ខូវ ឆាយ បាន​បន្ថែម​ថា ការងារ​ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​គុន​ខ្មែរ​ឈាន​ឆ្ពោះ​ទៅ​លើ​ឆាក​អន្តរជាតិ​គឺ​ទាម​ទារ​ឲ្យ​គ្រប់​ភាគី​ទាំង​អស់​ចូល​​រួម​​ក្នុង​នោះ​ទាំង​សហព័ន្ធ​សាមី សហព័ន្ធ​គុន​ខ្មែរ​អន្តរជាតិ ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​អូឡាំពិក​កម្ពុជា ថ្នាក់​ដឹកនាំ​រាជ​រដ្ឋាភិបាល និង​ប្រជា​ពល​រដ្ឋ៕