មេ Facebook អាចជាប់គុក បើមិនគោរពច្បាប់សុវត្ថិភពអនឡាញថ្មី
រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងវប្បធម៌ចក្រភពអង់គ្លេសលោកស្រី Nadine Dorries បានព្រមានថា នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Meta លោក Mark Zuckerberg និងនាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Big Tech ផ្សេងទៀតរងហានិភ័យជាប់គុក ប្រសិនបើវេទិកាប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមរបស់ពួកគេមិនទប់ស្កាត់ខ្លឹមសារដែលចាត់ទុកថាមានគ្រោះថ្នាក់ ក្រោមច្បាប់សុវត្ថិភាពអនឡាញនាពេលខាងមុខនេះ ។
ថ្លែងទៅកាន់វិទ្យុ Times កាលពីថ្ងៃសៅរ៍លោកស្រី Dorries បាននិយាយថា លោក Zuckerberg ប្រធានក្រុមហ៊ុន Meta ដែលជាក្រុមហ៊ុនមេរបស់ Facebook និងថៅកែផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាផ្សេងទៀតអាចស្ថិតក្នុងការឃុំឃាំង ប្រសិនបើពួកគេមិនអនុវត្តតាមសេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីសុវត្ថិភាពអនឡាញរបស់រដ្ឋាភិបាល ។
ទន្ទឹមនោះ លោកស្រីបានសម្តែងក្តីសង្ឃឹមថា “ច្បាប់នេះនឹងក្លាយជាការជូនដំណឹងដល់វេទិកាអនឡាញមួយនេះដើម្បីឲ្យយើងដឹងថា បច្ចុប្បន្នវាជាអ្វី និងចាប់ផ្តើមធ្វើអ្វីដែលអ្នកត្រូវធ្វើ” ។
ចំណែកសារព័ត៌មាន The Telegraph បានរាយការណ៍ថា នៅក្រោមរបប ‘កាតព្វកិច្ចនៃការថែទាំ’ ដែលបានស្នើឡើងដោយច្បាប់នេះ អំណាចរបស់និយតករទំនាក់ទំនងអង់គ្លេស (Ofcom) អាចដាក់គុកនាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យារហូតដល់ ២ ឆ្នាំសម្រាប់ការខកខានក្នុងការដកចេញនូវខ្លឹមសារខុសច្បាប់ ។
ស្របពេលជាមួយគ្នានេះ រដ្ឋាភិបាលអង់គ្លេសបានប្រកាសកាលពីថ្ងៃសុក្រថា បទល្មើសព្រហ្មទណ្ឌថ្មីជាច្រើនត្រូវបានបន្ថែមទៅក្នុងច្បាប់នេះ រួមមានការស៊ែររូបភាពអាសអាភាស ឧក្រិដ្ឋកម្មស្អប់ខ្ពើម ការក្លែងបន្លំ ការលក់គ្រឿងញៀន ឬអាវុធខុសច្បាប់ ការផ្សព្វផ្សាយ ឬសម្របសម្រួលការធ្វើអត្តឃាត ការរត់ពន្ធមនុស្ស និងការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទជាដើម ៕