ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ រៀបចំផ្សព្វផ្សាយនិងជំរុញការប្រើប្រាស់ ក្របខណ្ឌសមត្ថភាពអក្ខរកម្មឌីជីថល ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងព័ត៌មាន ជាលើកទី២
ក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ បានរៀបចំសិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយនិងជំរុញការប្រើប្រាស់ ក្របខណ្ឌសមត្ថភាពអក្ខរកម្មឌីជីថល ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងព័ត៌មាន (អ.ឌ.ប.ព.) នាថ្ងៃទី១២ ខែវិច្ឆិកានេះ នៅសណ្ឋាគារឆ្នេរសុខា ខេត្តព្រះសីហនុ ដោយមានការចូលរួមពីតំណាងក្រសួង-ស្ថាប័នរាជរដ្ឋាភិបាល តំណាងគ្រឹះស្ថានអប់រំ អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល និងវិស័យឯកជន ប្រមាណ ៧០នាក់។
នេះជាលើកទី២ ហើយ ដែលសិក្ខាសាលានេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើង បន្ទាប់ពី ក្របខណ្ឌសមត្ថភាពអក្ខរកម្មឌីជីថល ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងព័ត៌មាន ត្រូវបានប្រកាសឲ្យប្រើប្រាស់ កាលពីខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤ ក្រោមកិច្ចសហការរវាងក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ និងអង្គការយូណេស្កូ។
លោក ជុន វ៉ាត រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ មានប្រសាសន៍ថា សិក្ខាសាលាលើកទី២ នេះ រៀបចំឡើង ដោយផ្តោតជាសំខាន់ចំពោះការផ្សព្វផ្សាយដល់អ្នកបច្ចេកទេស គឺអ្នកដែលធ្វើការពាក់ព័ន្ធនឹងការរៀបចំកម្មវិធីសិក្សា កម្មវិធីផ្សព្វផ្សាយនានា ពីការអនុវត្តនិងបញ្រ្ជាបការប្រើប្រាស់ក្របខណ្ឌនេះទៅក្នុងប្រព័ន្ធអប់រំផ្លូវការ និងក្រៅផ្លូវការ។
លោករដ្ឋលេខាធិការ បានបន្ថែមថា ក្របខណ្ឌសមត្ថភាព អ.ប.ឌ.ព. ត្រូវបានរៀបចំឡើង ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងគោលនយោបាយ សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថលកម្ពុជា ក្របខណ្ឌរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល និងយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលនីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា ដែលផ្តោតសំខាន់លើការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្សឌីជីថល ទាំងការអភិវឌ្ឍធនធានជំនាញឌីជីថល និងការលើកកម្ពស់សមត្ថភាពប្រើប្រាស់របស់ប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ ដើម្បីចាប់យកនិងប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ចនិងសង្គម។
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា ក្រៅពីការរៀបចំសិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយ និងជំរុញការប្រើប្រាស់ក្របខណ្ឌសមត្ថភាព អ.ប.ឌ.ព កន្លងមក ក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ ក៏បានដាក់ចេញនូវកម្មវិធីជាច្រើនដើម្បីជំរុញការលើកកម្ពស់គុណវុឌ្ឍិនៃការអប់រំមុខជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដែលមានដូចជាកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញឌីជីថល កម្មវិធីជំនួយហិរញ្ញប្បទាន ការរៀបចំផែនទីចង្អុលផ្លូវជំនាញឌីជីថល ការរៀបចំកសាងមជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាសហគមន៍ និងការរៀបចំមជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល៕