ព្រះមហាក្សត្រថៃលើកលែងទោសអ្នកជាប់ពន្ធនាគាររាប់ម៉ឺននាក់
យ៉ាងហោចណាស់អ្នកទោសចំនួន ៣ ម៉ឺននាក់នៅក្នុងប្រទេសថៃត្រូវបានលើកលែងទោស ហើយ ២០ ម៉ឺននាក់ផ្សេងទៀតនឹងត្រូវបានកាត់បន្ថយទោស បន្ទាប់ពីមានព្រះរាជក្រឹត្យដែលបានចេញនៅមុនថ្ងៃជម្រើនព្រះជន្មរបស់អតីតព្រះមហាក្សត្រ ភូមិបុល អាប់ឌុលយ៉ាដេត នៅថ្ងៃសៅរ៍ ទី៥ ខែធ្នូ នេះ ។
កាសែត Royal Gazette បានប្រកាសកាលពីថ្ងៃសុក្រថា ព្រះមហាក្សត្របច្ចុប្បន្នគឺព្រះអង្គ មហា វ៉ាជីរ៉ាឡុងកន បានចេញព្រះរាជក្រឹត្យលើកលែងទោស និងបន្ថយទោសនៅទូទាំងប្រទេសដើម្បីប្រារព្ធព្រះរាជពិធីចម្រើនព្រះជន្មព្រះបិតារបស់ព្រះអង្គ នៅថ្ងៃសៅរ៍នេះ ។
យោងតាមកាសែត Bangkok Post បានឲ្យដឹងថា អ្នកសារព័ត៌មានលោក Sorrayuth Suthassanachinda មេដឹកនាំបាតុកម្មក្រុមអាវក្រហមលោក Nattawut Saikuar និងអតីតរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មលោក Boonsong Teriyapirom គឺស្ថិតក្នុងចំណោមអ្នកទោសដែលនឹងត្រូវកាត់បន្ថយទោស ។
លោក Sorrayuth ត្រូវបានផ្តន្ទាទោសឲ្យជាប់ពន្ធនាគាររយៈពេល ៨ ឆ្នាំនៅដើមឆ្នាំនេះ បន្ទាប់ពីមិនបានបង្ហាញប្រាក់ចំណូលលើសពីការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មទូរទស្សន៍ក្នុងកម្មវិធីព័ត៌មានរបស់គាត់នៅដើមទសវត្សឆ្នាំ ២០០០ ។
ទន្ទឹមនឹងនេះដែរលោក Nattawut ត្រូវបានជាប់ពន្ធនាគារដោយសារសកម្មភាពនយោបាយរបស់លោកក្នុងការគាំទ្រដល់អតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រីលោក ថាក់ស៊ីន និងប្អូនស្រីរបស់លោកស្រីគឺលោកស្រី យីងឡាក់ ស៊ីណាវ៉ាត្រា ។ ទោះយ៉ាងណាលោក Nattawut នៅតែអាចវិលត្រឡប់ទៅពន្ធនាគារវិញ បន្ទាប់ពីការរំពឹងថានឹងត្រូវបានដោះលែងមុនដំណាច់ឆ្នាំនេះ ដោយសារតែការចោទប្រកាន់ផ្សេងទៀតប្រឆាំងនឹងគាត់ ។
ចំណែកលោក Boonsong ដែលជាអតីតរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មជាប់ទោសរយៈពេល ៤៨ ឆ្នាំ ទាក់ទងនឹងភាពមិនប្រក្រតីនៃការធ្វើពាណិជ្ជកម្មអង្ករក្នុងអំឡុងពេលអាណត្តិរបស់លោកស្រី យីងឡាក់ ។
យោងតាមកាសែត Bangkok Post បានឲ្យដឹងទៀតថា បច្ចុប្បន្នទណ្ឌិត ២៤៧,៥៥៧ នាក់មានលក្ខណៈគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់ការកាត់បន្ថយទោសក្នុងចំណោមអ្នកទោសសរុបចំនួន ៣៤៤,១៦១ នាក់ ៕