បាងកក​ បិទសាលាទាំងអស់២សប្តាហ៍ព្រោះស្ថានការណ៍កាន់តែធ្ងន់ធ្ងរ
រាជធានីបាងកករបស់ប្រទេសថៃនឹងបិទសាលារៀនទាំងអស់រយៈពេល២សប្តាហ៍បន្ទាប់ពីថ្ងៃឈប់សម្រាកចូលឆ្នាំសកលខណៈខ្លួនរឹតបន្តឹងវិធានការដើម្បីគ្រប់គ្រងរលកថ្មីនៃជំងឺរាតត្បាតកូវីដ១៩។
នៅថ្ងៃសុក្រនេះ ប្រទេសថៃបានបញ្ជាក់ថាមានករណីឆ្លងថ្មីចំនួន២៧៩ករណីដោយភាគច្រើនជាប់ទាក់ទងទៅនឹងចង្កោមចម្លងក្នុងចំណោមពលករចំណាកស្រុកនៅខេត្ត សាមុត សាខន ភាគខាងត្បូងទីក្រុងបាងកកនិងចង្កោមមួយទៀតដែលទាក់ទងទៅនឹងវង់ល្បែងស៊ីសងខុសច្បាប់នៅក្នុងខេត្ត Rayong។
ចង្កោមថ្មីទាំងនេះបានចាប់ផ្តើមរាលដាលចូលទីក្រុងបាងកកដែលជាហេតុជំរុញឲ្យរដ្ឋបាលទីក្រុងរឹតបន្តឹងវិធានការដើម្បីទប់ស្កាត់ការរីករាលដាលនៃមេរោគ។
លោក Pongsakorn Kwanmuang អ្នកនាំពាក្យរដ្ឋបាលក្រុងបាងកកបាននិយាយថា​ “យើងចាប់ផ្តើមរកឃើញករណីថ្មីដែលជាប់ទាក់ទងទៅនឹងសិស្សនិងអាជីវកម្ម សេវាកម្មផ្សេងៗ។ ដូច្នេះយើងបានសម្រេចបិទកន្លែងបន្ថែមទៀត”។
លោកបន្តថា​ សាលារៀន មណ្ឌលថែទាំកុមារនិងមនុស្សចាស់ សាលាមត្តេយ្យនិងមជ្ឈមណ្ឌលបង្រៀនទាំងអស់នឹងត្រូវបិទចាប់ពីថ្ងៃទី៤ដល់១៧ខែមករាខណៈទីតាំងសាធារណៈផ្សេងទៀតរួមមានឧទ្យានកម្សាន្ត សួនកុមារ កន្លែងងូតទឹកសាធារណៈនិងកន្លែងម៉ាស្សានឹងត្រូវបិទចាប់ពីថ្ងៃសៅរ៍ស្អែកនេះទៅ។
លោក Pongsakorn ក៏បាននិយាយផងដែរថា ទីក្រុងកំពុងពិចារណាលើការរឹតត្បិតលើការញ៉ាំអាហារនៅតាមភោជនីយដ្ឋានប៉ុន្តែបានលើកឡើងថា មានតម្រូវការពិភាក្សាបន្ថែមទៀតជាមួយក្រុមការងារពិសេសកូវីដ១៩នៅថ្ងៃសៅរ៍នេះ។
ប្រទេសថៃបានបញ្ជាក់ថា មានករណីឆ្លងជំងឺកូវីដ១៩ថ្មីចំនួន២៧៩ករណីនិងមានអ្នកស្លាប់ថ្មីចំនួន២នាក់នៅថ្ងៃសុក្រទី១ខែមករានេះ។
តួលេខថ្មីនេះបានធ្វើឲ្យចំនួនអ្នកឆ្លងសរុបកើនដល់៧,១៦៣ករណីនិងចំនួនអ្នកស្លាប់កើនដល់៦៣នាក់ចាប់តាំងពីការផ្ទុះឡើងនៃជំងឺរាតត្បាតនេះបានចាប់ផ្តើមកាលពីខែមករា។