គ្រូ​ប្រដាល់​ និង​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស​ទាំងអស់ គឺ​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ក្រប​ខណ្ឌ​ស្ម័គ្រចិត្ត​
​លោក​ឧ​ត្ត​ម​សេនីយ៍​ឯក​ តែម ម៉ឺន បាន​បញ្ជាក់​ច្បាស់​ថា គ្រូ​ប្រដាល់ និង​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស​ទាំងអស់ ដែល​បំពេញការងារ​សព្វថ្ងៃនេះ គឺ​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ក្រប​ខណ្ឌ​ស្ម័គ្រចិត្ត​ ដូច្នេះ​ទាំងអស់​គ្នា​ ត្រូវ​យល់​ពី​និយមន័យ​របស់​អ្នក​ធ្វើ​ការងារ​ស្ម័គ្រចិត្ត ព្រមទាំង​ក្រមសីលធម៌ អ្នក​ធ្វើ​ការងារ​ស្ម័គ្រចិត្ត។​
តួនាទី​អ្នកស្ម័គ្រចិត្ត ​ត្រូវធ្វើ​អ្វីខ្លះ ត្រូវ​មាន​ឥរិយាបថ​បែប​ណា និង​ត្រូវ​មាន​ការទទួលខុសត្រូវ​បែប​ណា? ហេតុនេះ ​យើង​មិន​ត្រូវ​មាន​មោទនភាព​ហួសហេតុ​ពេក​ទេ​។ សព្វ​ថ្ងៃ​នេះ ចៅក្រម អាជ្ញាកណ្ដាល មន្ត្រី​បច្ចេកទេស​របស់​សហព័ន្ធ​ប្រដាល់​គុន​ខ្មែរ​ គឺជា​ការងារ​ស្ម័គ្រចិត្ត​និង​ទទួល​បាន​ការឧបត្ថម្ភ​ទៅតាម​ធនធាន​ទៅតាម​សមត្ថភាព​ថវិកា​ ដែល​សហព័ន្ធ​បាន​ទទួល។​
​លោក​ឧ​ត្ត​ម​សេនីយ៍ ​តែម ​ម៉ឺន​ ប្រធាន​សហព័ន្ធ​ប្រដាល់​គុន​ខ្មែរ​ មានប្រសាសន៍​យ៉ាង​នេះ​ នៅ​ក្នុង​ឱកាស​ប្រកាស​ការប្រកួត​កីឡាប្រដាល់​គុន​ខ្មែរ​ ជ្រើសរើស​ជើងឯក​ថ្នាក់​ជាតិ​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​២០២០ នៅ​ថ្ងៃទី​២៦ វិច្ឆិកា ព្រឹក​មិញ​នេះ​ នៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​ហ្វឹកហ្វឺន​កីឡា​កង​យោធពល​ខេមរភូមិន្ទ (​ស្តា​ត​ចាស់​)​។
​នៅ​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​ផ្សព្វផ្សាយ​ អំពី​បញ្ហា​បច្ចេកទេស​និង​ក្រមសីលធម៌​សម្រាប់​ការ​លើកកម្ពស់​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស​និង​កីឡាករ ជូន​ដល់​គណៈកម្មការ​ប្រដាល់​ជាង​ ១០០​នាក់​ ដែល​ក្នុង​នោះ​នឹង​ត្រូវ​ជ្រើសរើស​ចំនួន​៤០​នាក់ ​ត្រូវ​ចូលរួម​ជា​គណៈកម្មការ​រៀប​ចំ​ការ​ប្រកួត​ប្រដាល់​គុន​ខ្មែរ​ ជ្រើសរើស​ជើងឯក​ឆ្នាំ​២០២០ ខាងមុខនេះ លោក​ឧ​ត្ត​ម សេនីយ៍ តែ​ម ម៉ឺន បាន​មានប្រសាសន៍ថា ​បន្ទាប់ពី​បញ្ចប់​ព្រឹត្តិការណ៍៣ វិច្ឆិកា​នៃ​ជំងឺ​ឆ្លង​កូ​វីដ​១៩​ នៅ​កម្ពុជា សហព័ន្ធ​កីឡា ប្រដាល់​គុន​ខ្មែរ សហការ​ជាមួយ​នាយកដ្ឋាន​អប់រំ​កាយ ​និង​កីឡា​នៃ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​កីឡា ក្រោម​គម្រោង​គាំទ្រ​ថវិកា​ដោយ​ក្រសួង​អប់រំ​យុវជន​និង​កីឡា ក៏បាន​រៀបចំ​ការប្រកួត​ជើងឯក​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​ឡើងវិញ​ នៅ​ពាក់កណ្ដាល​ខែ​ធ្នូ​ខាងមុខ បន្ទាប់ពី​ត្រូវ​ពន្យារពេល​ដោយសារ​កូ​វីដ​១៩ ដែល​គ្រោង​ធ្វើ​ពីថ្ងៃ ១៦ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​២០ ខែ​វិច្ឆិកា​នេះ។
​លោក​ប្រធាន​សហព័ន្ធ​មានប្រសាសន៍ថា ការប្រកួត​ជើងឯក​ថ្នាក់​ជាតិ​ ដែល​នឹង​ប្រព្រឹត្ត​ធ្វើ​នៅ​ថ្ងៃទី​១៤ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១៨​ ខែ​ធ្នូ​ឆ្ នាំ​២០២០ នៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​ហ្វឹកហ្វឺន​កីឡា​កងយោធពល​ខេមរៈភូមិន្ទ (​ស្តា​ត​ចាស់​) គឺ​ដំណើរការ​ទៅ​ជាមួយនឹង​ការអនុវត្ត​វិធានការ​ការពារ​និង​ទប់ស្កាត់​ប្រឆាំង​ជំងឺ​ឆ្លង​កូ​វីត​-១៩​វិញ ដោយ​អនុវត្ត​យ៉ាង​ខ្ជាប់ខ្ជួន​បំផុត​ តាម​សេចក្តីណែនាំ​របស់​ក្រសួងសុខាភិបាល​។​
​បើ​តាម​គណៈ​កម្ម​ការ​បច្ចេកទេស​បាន​ឲ្យ​ដឹង​នោះ​ថា សម្រាប់​ប្រភេទ​ទម្ងន់ ​ដែល​ត្រូវ​ចូលរួម​ប្រកួត​ជើងឯក​ឆ្នាំនេះ​មាន ៖ ផ្នែក​បុរស ៤៥ គ​.​ក្រ​, ៤៨ គ​.​ក្រ​, ៥១ គ​.​ក្រ​, ៥៤ គ​.​ក្រ​, ៥៧ គ​.​ក្រ​, ៦០ គ​.​ក្រ​,៦៣.៥ គ​.​ក្រ​, ៦៧ គ​.​ក្រ​, ៧១ គ​.​ក្រ ។ ផ្នែក​នារី មាន​ប្រភេទ​ទម្ងន់​៥១ គ​.​ក្រ​, ៥៤ គ​.​ក្រ​, ៥៧ គ​.​ក្រ​, ៦០ គ​.​ក្រ​, ៦៣. ៥ គ​.​ក្រ។ ជាមួយនឹង​ការប្រកាស​បើក​ការប្រកួត​នេះ លោក​ប្រធាន​សហព័ន្ធ​កីឡាប្រដាល់​គុន​ខ្មែរ ក៏បាន​ធ្វើការ​ណែនាំ​នូវ​ខ្លឹមសារ​មួយ​ចំនួន​ដូចជា៖ ​
១- ហាម​ប្រើប្រាស់​សារជាតិ​ញៀន​គ្រប់​ប្រភេទ​ដូចជា ថ្នាំ​លើក​កម្លាំង​ជំនួយ​សិរី​រា​ង្គ បញ្ចុះ​ទឹកនោម ថ្នាំ​ស្លឹក ថ្នាំ​បំបាត់​ការ ឈឺចាប់ និង​ប្រភេទ ថ្នាំញៀន​ទាំងឡាយណា​ដែល​បាន​ហាមឃាត់។​
២- កីឡាករ កីឡាការិនី ត្រូវ​មាន​ប្រភេទ​ទម្ងន់​ពិតប្រាកដ (​មិន​លើស មិន​ខ្វះ​) នូវ​ប្រភេទ​ទម្ងន់ កីឡាករ កីឡាការិនី នីមួយៗ ដែល​បាន​ដាក់​ពាក្យ​ចូលរួម​ប្រកួត។​
៣- កីឡាករ កីឡាការិនី ដែល​បាន​ដាក់ ពាក្យ​ចូលរួម​ប្រកួត ត្រូវ​ធ្វើ​ការ​ហ្វឹកហាត់ ឲ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ​ត្រៀមខ្លួន​មុន​ការប្រកួត ក្នុងការ​ប្រកួត និង​រហូត​ចប់​ការប្រកួត ។​
៤- គ្រប់​សមាគម ត្រូវ​ពិនិត្យ​នូវ​សមត្ថ ភាព កីឡាករ កីឡាការិនី ដោយ​ធ្វើការ​ជ្រើសរើស​ឲ្យ​អស់​នូវលទ្ធភាព​សមត្ថភាព បច្ចេកទេស កម្រិត​ខ្ពស់​ក្នុង០១ប្រភេទ​ ទម្ងន់០១នាក់ ដើម្បី​តំណាង​ឲ្យ​សមាគម ក្រសួង រាជធានី ខេត្ត បាន​ចូលរួម​ប្រកួត​ជ្រើសរើស​ជើងឯក​ថ្នាក់​ជាតិ ឆ្នាំ២០២០៕​